Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "Белгија"

Претседателот Ѓорге Иванов од денеска во Брисел ќе се сретне со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, соопштија од кабинетот на претседателот. Иванов, кој се наоѓа во дводневна посета на Кралството Белгија, утре ќе учествува на 19. годишна сесија на Форумот за домашна и глобална безбедност,

Read More

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, од утре ќе престојува во дводневна работна посета на Брисел, Кралството Белгија. В среда претседателот Иванов ќе оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. В четврток Иванов ќе учествува на 19. годишна сесија на Форумот за домашна и глобална

Read More

Во рамките на посетата на Брисел на 18 јули 2017, министерот за надворешни работи Никола Димитров оствари билатерална средба со белгискиот Заменик премиер и Министер за надворешни работи, Дидие Рејндерс. МНР Димитров упати благодарност за поддршката што Кралството Белгија ја дава на новата реформска Влада,

Read More

Властите во Белгија, Франција и Шпанија во текот на последните денови задржале 13 осомничени соработници во нападите во Париз и Брисел во 2015 година. Во Белгија и Франција се задржани 10 лица, за кои постои сомнение дека се поврзани со обезбедувањето на оружјето, што го искористи

Read More

Во вториот по големина белгиски град Антверпен денеска возач го насочил неговиот автомобил кон пешаци на прометна улица, а лицата што се наоѓале таму успеале да избегаат, соопшти локалната полиција. Обидот за напад бил забележан од страна на патролните војници, при што е уапсен еден

Read More

Терористите, кои ги извршија терористичките акции во Брисел пред една година, оставиле скриен арсенал, доволен за извршување нов напад, јавија белгиски медиуми. Податоците се од извор близок до истрагата и биле извадени од компјутер, фрлен од напаѓачите, непосредно пред нападите на аеродромот и во метро станица

Read More

Во Белгија првпат во историјата е извршена законска евтаназија на дете, објавија денеска белгисите медиуми, не прецизирајќи на колкава возраст било детето и од која болест било заболено. Според истите извори, болеста на детето била во последен стадиум и лекарите процениле дека нема шанси за негово

Read More

Република Македонија од синоќа има нов Почесен конзулат во Кралството Белгија, јави дописникот на МИА од Антверпен. Со свечена церемонија на која присуствуваа видни гости од општествено-политичкиот живот на Белгија, дипломати, амбасадори и успешни македонски граѓани што живеат во Кралството, заменик-претседателот на Владата на Република

Read More

Во петок вечер, на трката Т52 на 400 метри меѓу натпреварувачките на Параолимписките игри во Рио де Женеиро се очекува и Белгијката, Мариеке Верворт, спринтерка во количка. Следната недела, 37-годишната Мариеке треба да ја брани олимписката титула во трката на 100 метри, освоена пред четири

Read More

Германскиот возач Нико Розберг од тимот на Мерцедес победи на трката од Светското првенство во Формула 1 за Големата награда на Белгија, која се возеше на патеката Спа-Франкошамп. Нико Розберг користејќи ја „пол позицијата“ од почетокот ја поведе трката и до крајот не го испушти

Read More