Monday, Sep 25, 2023
HomePosts Tagged "натпревар"

Натпреварувачите од Чешка доминираа на првиот ден од Европскиот шампионат во кајак на диви води што се одржува во Скопје од 11 до 14 мај. Чехот Ондреј Роленд победи во трката во Ц1, а двоецот Сучанец ­ Роленд го освои првото место во Ц2. Во К1

Read More

Две униформирани лица, ангажирани за обезбедување на вчерашниот кошаркарски натпревар меѓу Работнички и Куманово, биле навредувани и омаловажувани од група навивачи, а имало обид и за физички напад. Како што информира МВР, настанot се случил околу 18 часот во Спортската сала во Градски парк во Скопје, а

Read More

Пред „Црвените ѓаволи“ е првиот натпревар надвор од границите на Англија за оваа сезона, а на теренот нема да биде еден од најдобрите. Мурињо одлучил во Ротердам, за натпреварот од првото коло од Лига Европа да не го води капитенот Вејн Руни. На списокот од

Read More

Фан од Турција гледајќи фудбал речиси ги загуби нервите откако неговата жена скришно му го гасела и палела телевизорот преку апликација за телефон баш во моменти кога е најитересно на фудбалскиот натпревар. Оваа „ујдурма“ можеби била заслужена за мажот кој не посветувал доволно внимание, но

Read More

Европската фудбалска федерација (УЕФА) започна дисциплинска постапка поради случувањата на натпреварот меѓу Англија и Русија, одигран вчеравечер во Марсеј во рамките на ЕУРО 2016. Постапката е отворена против Фудбалскиот сојуз на Русија, поради инцидентите кои на „Велодром“ ги направија руските навивачи. Тие се обвинети за немирите на

Read More

Преку организација на Националниот натпревар за Microsoft Office Specialist, од страна на Certiadria, (Сертиадриа), Македонија за прв пат учествува на натпревар од светски рамки, покажувајќи ја подготвеноста и компјутерските вештини на учениците од основните, средните училишта и студентите на возраст од 13 до 22 години. Вкупно

Read More

Македонскиот тим успеа да го освои првото место на глобалниот натпревар НАСА спеј ап челинџ. Според резултатите нашиот тим со 48.195 гласови убедливо водеше пред останатите тимови. Сега на ред е официјална верификација на резултатите од НАСА. Откако и официјално ќе се потврди, тројцата средношколци Филип

Read More

Омилениот и најмасовен настан на скопјани под мотото „Сите на Водно“,  организиран од здружението за спорт и рекреација Прв до врв, ќе се одржи утре (недела) каде што учесниците ќе може да се натпреваруваат во планинско трчање, планински велосипедизам, друмски велосипедизам, и на крај да

Read More

Сони во соработка со WPO секоја година организира натпреварување во кое учествуваат повеќе од 160 земји низ светот. Наградата за првото место изнесува околу 30000 долари. Денес издвојуваме дел од фотографиите кои се навистина неверојатни.

Read More

Хаос на терените. Генералниот директор на фудбалскиот клуб „Шкендија“ И.Р. (46), еден полициски службеник и уште две лица се повредени на вчерашниот натпревар Вардар - Шкендија на арената „Филип Втори Македонски“ во Скопје. Според МВР, дел од навивачката група на ФК „Вардар“ се обидела физички да

Read More