Monday, Jul 6, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈОстанатиВатерполисти на „Партизан“ претепани во Загреб, клубот го откажа учеството на турнирот

Ватерполисти на „Партизан“ претепани во Загреб, клубот го откажа учеството на турнирот

policija-zagreb

Шестмина млади српски ватерполисти синоќа биле претепани во центарот на Загреб. Како што јавува „Радио Телевизија Србија“, младите спортисти биле членови на ватерполо клубот Партизан и се наоѓале во ресторанот „Мекдоналдс“, каде при напуштањето на локалот биле брутално нападнати од маскирани напаѓачи кои ги тепале со метални прачки. Голманот на клубот се здобил со скршеница на прст, а останатите петмина имале повреди на рацете и на главите.
vaterpolo-partizan
„Нашите деца нормално јадеа во Мекдоналдс, без никакви провокации, а при заминувањето биле нападнати со метални прачки. Очигледно е дека се било добро организирано, штом се дознало дека се тоа ватерполисти од Србија. Разочарувачки е што вакви работи се случуваат, не се ни надеваме дека полицијата ќе ги пронајде виновниците. Секако дека веднаш го откажавме учеството на турнирот, а веќе пристигнаа и родителите на повредените деца“ – изјави член на делегацијата на Партизан.

Полицијата работи на расчистување на овој неспортски настан. Ова покажува дека националистичките тензии меѓу Хрватите и Србите се уште се активни, а се одржуваат во живот кога вечните ривали ќе се состанат на теренот.