Monday, Jun 24, 2024
HomePosts Tagged "Загреб"

Шестмина млади српски ватерполисти синоќа биле претепани во центарот на Загреб. Како што јавува „Радио Телевизија Србија“, младите спортисти биле членови на ватерполо клубот Партизан и се наоѓале во ресторанот „Мекдоналдс“, каде при напуштањето на локалот биле брутално нападнати од маскирани напаѓачи кои ги тепале

Read More

Едно лице е повредено, кога утрово во Загреб, засега непознато лице активирало рачна бомба, соопшти полицијата. Инцидентот се случил нешто после седум часот. Жената се здобила со полесни повреди, а повеќе автомобили се оштетени. ТВ станицата Н1, повикувајќи се на неофицијални информации, јави дека бомбата ја активирала женска

Read More

Главниот град на Хрватска синоќа беше зафатен од невреме проследено со силен ветер, поројни дождови и град, кое траеше околу половина час. Како што јави порталот Индекс, обилните дождови предизвикаа поплави на повеќе улици, но и во подрумите и приземните домови во повеќе делови на

Read More

Во организација на Граѓанската иницијатива „Движење за животот“ на плоштадот на кралот Томислав во Загреб, изутрината околу 10 часот се собраа неколку илјади противници на абортусот, а на соседниот Плоштад на Штросмајер се одржа контрапротест на кој се собраа околу стотици активисти кои се залагаат

Read More

  Страшна несреќата се случила денеска околу 16часот и 45 минути на излез од Загреб, кога авотомобил марка „пикап“ налетал на дрво помеѓу двете ленти и повеќе пати се превртувал со што навлегол во спротивна насока на улицата. Според досегашните информации, за жал едно лица починало на

Read More

Балканот прв пат гледа вакво дело. Хрватскиот свештеник, Ивица Бердик, изнајми билборд во Загреб на кој осамна плакат во кој како причини за педофилија ги наведува комунизамот, мирот, тарот, хороскопот. Свештеникот во изјава за Н1 на прашањето на кој начин меѓународно прифатениот симбол на мирот или

Read More

Вчеравечер во околу 20 часот при акција од страна на хрватската полиција е блокиран сообраќајот во близина на француската амбасада во Загреб. Причина за ваквиот чин е дојавата од непознато лице за оставена женска чанта на една од капиите на амбасадата, јавуваат хрватските медиуми. По утврдената

Read More

Загребчани биле изложени на голема опасност. Речиси 400 килограми ураниум, кој не е заведен во официјалната задолжителна евиденција на нуклеарен материјал, се чува без посебни безбедносни мерки за заштита од зрачење и кражба во самиот центар на Загреб, во складиште за нуклеарен отпад на Институтот

Read More

Нови жители на Скопската Зоолошка градина пристигнуваат за еден месец. Од Загреб доаѓа двојка морски лавови, а нивното живеалиште е скоро готово - објави Вечер. Нивното ново живеалиште ќе се протега на околу 200 квадратни метри, со базен од 350 кубни метри со партер од каде

Read More

Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ рано наутро, во четири часот ги чистел улиците на главниот град на Хрватска. Акцијата почнала рано наутро, а била организирана бидејќи градоначалникот бил незадоволен од улиците кои според него биле многу валкани. [caption id="attachment_9924" align="aligncenter" width="700"] 11.08.2015., Zagreb - Gradonacelnik Milan

Read More