Saturday, Jul 13, 2024
HomePosts Tagged "вардар"

Посебен сообраќаен режим најавува СВР за вечерашниот натпревар Вардар – Фрнербахче што ќе се одигра на националната арена „Филип Втори Македонски” од 20 часот. Од 14 часот часот ќе биде затворен за сообраќај дел од улицата „Аминта III“, на потегот од крстосницата со „Јордан Хаџиконстантинов Џинот“

Read More

Двојно пониски од просекот за август се водостоите на реката Вардар кај Јегуновце и во Скопје, Зајчев Рид, како и на Црн Дрим кај Ложани, покажува денешното хидролошко мерење на УХМР. Опаѓање бележат и нивоата на Вардар кај Велес и Демир Капија, на Крива Река кај

Read More

Повеќе од двојно зголемен во однос на просекот за август е водостојот на реката Вардар кај Јегуновце, покажуваат денешните хидролошки мерења на УХМР. Зголемувања на нивоата има и на Вардар кај Зајчев Рид, како и на Струмица кај Сушево, додека нивото на Пчиња кај Катлановска Бања

Read More

Ракометарите на Вардар слетаа во Скопје каде ѓи очекува голем пречек на плоштадот во Скопје, откако во неделата во Келн стигнаа до титулата во Лигата на Шампионите. Хероите на Македонија беа пречекани од големи број на фанови на аеродромот „Александар Велики“. Главниот во одбраната на

Read More

Натпреварувачите од Чешка доминираа на првиот ден од Европскиот шампионат во кајак на диви води што се одржува во Скопје од 11 до 14 мај. Чехот Ондреј Роленд победи во трката во Ц1, а двоецот Сучанец ­ Роленд го освои првото место во Ц2. Во К1

Read More

Клубот од Тетово најверојатно поради инцидентите на вчерашниот натпревар во рамките на полуфиналето од купот на Македонија, ќе одигра неколку натпревари како домаќин пред празни трибини, а се очекува да добие и парична казна. Натпреварот од 29-то коло помеѓу Шкендија и Вардар кој ќе се игра

Read More

Вардарки со една нога веќе се на четвртиот по ред фајналфор тунир во Лигата на шампионите, откако славеа победа на гостински терен против Митјиланд со 26-28, во првиот натпревар од четвртфиналето. Иако испушти шанса и за многу поубедлив триумф, македонскиот шампион ја оправда улогата

Read More

Од денеска почнува финалниот турнир на СЕХА ракометната регионална лига, и почнува борбата за нов освојувач во СЕХА лигата. После регуларниот дел од првенството, место во најдобрите четири изборија Вардар, Веспрем, Мешков Брест и Загреб. Домаќин оваа година на завршниот турнир е Белорусија односно,

Read More

Црногорската репрезентативка Јованка Радичевиќ денеска е прогласена за најдобра ракометарка која игра во клуб од поранешната СФРЈ во традиционалниот избор на специјализираниот ракометен портал „Балкан хандбал“. Во изборот гласаат новинари од повеќе земји и посетителите на сајтот. Десет ракометари на Вардар се најдоа во изборот, а

Read More

Во Данска се одржа извлекувањето на групите за новата сезона и во машката Лига на шампиони која започнува на 21 септември. Македонскиот шампион доби полесна група од лани во која играше против Барселона, а избегна и екипи како Веспрем ПСЖ и Кил. Вардарци ќе се

Read More