Friday, Sep 18, 2020
Home2015December

Преставници на електронските медиуми заедно со ЗАМП, како и администратори од министерствата за култура и администрација дошле до договор да не се спроведува првичната забрана за пуштање на авторска музика од Македонија, Србија и Хрватска со одложување на рокот до 20 јануари. Во тој период

Read More

Енергетскиот биланс за 2016 година предвидува зголемување на енергенсите во Македонија за 4%. Во билансот се прецизира дека во 2016 година ќе се потроши за 3% повеќе нафта и нафтени деривати од годинава и за 4% повеќе електрична енергија. Веќе неколку години во континуитет

Read More

Според податоците од Управата за водење на матични книги, Мила како женско и Јаков како машко име се најчестите имиња кои им биле давани на новороденчињата во Македонија за изминатава 2015 година. Други женски имиња со кои се крстеле бебињата се Сара, Лана, Михаела, Софија,

Read More

Денеска во Велес нема да има организиран пречек на Новата година на отворено во градот. Имено, Градоначалникот Чадиев изјави дека имало слаб интерес, а цените за изведувачите биле високи, па поради тоа според Чадиев не се исплаќа да се ангажира озвучување и пејачи за пречек. Велешките локали

Read More

Во овој последен Четврток за 2015та, воедно и последен ден од актуелната година во текот на утринските часови не` очекува претежно ведро во северната половина од земјата, и умерена облачност во јужниот регион. Претежно ведро ќе биде во текот на денот. Ветерот ќе биде слаб,

Read More

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева деновиве испратила обвинители од својот тим лично да ја истржуваат „бомбата“ поврзана со бесплатниот школски превоз во општина Битола, дознава Мета. Според изворите на Мета, обвинителите на Јанева од неколку училишта во Битола побарале документи, списоци и фактури колку ученици користеле

Read More

Зоран Заев на неколку наврати одбиваше да ги предаде материјалите од нелегално прислушкуваните разговори со изговори дека СЈО нема адекватни услови за да ги чува, но откако сфати дека предизвикува политичка штета со кочење на овој процес конечно се одважи и го испочитува договореното од

Read More

Бурен политички новогодишен пречек најави опозиционата СДСМ со откривање на нови детали за издавањето на лажни лични карти кои се користеле за време на локалните избори во 2014-та. Според техничкиот министер Оливер Спасовски досега добиле признанија од повеќе службеници во МВР дека незаконски се издавале

Read More

Претпоследниот ден од годинава ни донесе почист воздух во најзагадените градови за да може на раат да ги прославиме празниците без секојдневните канцерогени честички на кои се навикнавме. Годинава која изминува беше навистина бурна за нас и нашата држава, политичките и безбедносни трубуленции кои ја

Read More

Град Скопје ги додели годинешните награди за најубаво украсени објекти во повеќе категории и победниците си добија признанија и пригодни подароци. Оваа година за најубаво украсен двор е наградена куќата на Матеа Трпеска, во населбата Водно. Најубаво украсена тераса е на Филип Нечевски во населбата

Read More