Saturday, Mar 6, 2021
HomePosts Tagged "Оливер Спасовски"

Соработката помеѓу министерствата за внатрешни работи на Македонија и на Бугарија е одлична, нагласиле министрите за внатрешни работи на двете земји, Оливер Спасовски и Валентин Радев, на работната средба пред почетокот на заедничката седница на двете влади во Струмица. Спасовски и Радев, како што соопшти МВР,

Read More

Опремата за прислушување од УБК ќе биде преместена на посебна локација со цел поголема транспарентност и професионалност во работењето на службата, изјави Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по средбата со претседателот Талат Џафери и координаторите на пратеничките групи. - Веќе разговараме на оваа тема, имаме

Read More

Едно лице е убиецот на 28-годишниот Мартин Јанушев, во кого беше пукано минатиот петок во скопската населба Аеродром, соопшти министерот Оливер Спасовски на денешниот брифинг со новинарите. Тој потврди дека има напредок во истрагата, а досега се сослушани 35 лица. Според шпекулациите кои излегоа во јавноста,

Read More

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денес на доделувањето на донацијата во касарната Ѓорче Петров соопшти дека за случајот „Диво Насеље“ Владата ќе преземе обврска да спроведе дополнителна меѓународна истрага. Спасовски посочи дека јавноста со тоа ќе ја дознае вистината за терористичките напади кои се

Read More

МВР е во хаос, а единствени кои се задоволни од неговото работење се криминалните банди низ Скопје и низ државата, кои излегоа од подземје и почнаа да владеат со државата, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференцијата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, за

Read More

„Во почетна фаза е реформата на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) преку која ќе се гарантира дека Управата ќе го врати својот углед на професионална и реномирана служба. Основни цели на оваа реформа се професионалност, департизација и транспарентност“, порача министерот за внатрешни работи Оливер

Read More

Владата на СДСМ сака под целосна контрола да го стави јавното мислење, па освен контролата над медиумите, сака да воспостави целосна контрола и над интернетот и социјалните мрежи, изјави денеска Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ. „Само за периодот кога Оливер Спасовски бил технички министер во својот прв

Read More

Наместо во екот на сезоната Струга да брои туристи, ние броиме престрелки, жртви, инциденти и колку пати над дозволеното депонијата го загадува воздухот, обвини денеска Дејан Пауноски, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струга. - Власта, и локална и централна, се директно одговорни за хаосот што го

Read More

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошкоски, вработен во УБК, и понатаму се во бегство, а службите во МВР ги преземаат сите мерки за нивно пронаоѓање, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. – Во однос на двајцата вработени во МВР за

Read More

Служебниот пиштол на Горан Грујовски, кој е во бегство е вратен вчера, соопшти денеска на прес конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. – Министерството си ја врши својата задача и трага по нив, но поради тајноста на постапката не може да соопшти информација во јавноста

Read More