Thursday, Jun 4, 2020
HomePosts Tagged "градоначалник"

Кандидат за градоначалник на Град Скопје од СДСМ е Петре Шилегов, се вели во соопштението на СДСМ. Од партијата велат дека СДСМ на претстојните локални избори ќе излезе со чесна понуда на програма и кандидати кои се професионалци и признаени во своите професии, личности што се

Read More

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов испратил покана до Зоран Заев градоначалник на општина Струмица со која што го поканува да присуствува на свеченостите што ќе се организираат по повод празникот Илинден. Вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, денеска, го извести Иванов дека

Read More

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски ќе се кандидира за уште еден мандат во општината, откако обелодени дека поднесол кандидатура во СДСМ. Според него, политичко прашање е дали ќе биде кандидат на СДСМ или самостоен. – Кандидатурата ја предадов преку партијата и ја очекувам нивната поддршка. Резултатите се

Read More

Заедница на единиците на локалната самоуправа на Република Македонија (ЗЕЛС) изрази длабоко жалење за огромната загуба на искусен професионалец и поборник на развојот на децентрализацијата на власта во Република Македонија. „ЗЕЛС го осудува чинот на грозоморното убиство што беше извршено утрово врз градоначалникот на општина Боговиње,

Read More

Денеска ДУИ е длабоко потресена од веста за убиството на членот на нашето семејство и градоначалник на Општина Боговиње г-дин Хазби Идризи, за време на извршувањето на својата должност во служба на граѓаните, соопшти ДУИ. „Нашите мисли и срца во овие тешки моменти се со семејството

Read More

Градоначалникот на Дебар Ружди Лата за ТВ АРТ даде контроверзна изјава дека Албанците од Македонија својата иднина ја гледаат во заеднички пат со Тирана. - Единствена надеж за иднината на Дебар е патот на Арбер, ама не заборавајте кога ќе се изгади патот на Арбер, ние

Read More

Помладата ќерка на битолскиот градоначалник Владимир Талески се вработила во подрачното одделение на Бирото за развој на образованието во Битола, потврдуваат извори од институцијата - пренесува СДК.мк. Според нив, ќерката на првиот човек на Битола била вработена уште лани во октомври како помлад соработник. Но,

Read More

Градоначалникот на општина Чаир и потпретседател во ДУИ, Изет Меџити, на социјалните мрежи објави дека повеќе нема да се кандидира за градоначалник на општината. Како што вели тој, дојде време да им се даде можност на помладите генерации на ДУИ. „По три мандати, односно дванаесет

Read More

Управниот одбор на ЗЕЛС денеска ги запозна присутните градоначалници и советници дека на 15 мај им завршува мандатот. Затоа бараат од државните и политичките фактори што побрзо да ги распишат локалните избори. Со истекот на мандатот на градоначалниците и советниците се нарушува нормалното функционирање на

Read More

Градоначалникот на Белград, Синиша Мали, е обвинет за семејно насилство, откако неговата сопруга Марија Мали поднела кривична пријава. Првото основно обвинителство во Белград потврди дека примило кривична пријава која Марија Мали ја поднела поради семејно насилство. -Обвинителството прати барање за собирање потребни докази поради проверка на наводите

Read More