Sunday, Jun 28, 2020
HomePosts Tagged "Велес"

Новозибраниот градоначалник на општината, Аце Коцевски денеска на прес-конференција обвини дека пратеникот Илија Димовски има личен возач кој бил вработен во Општината и притоа го оштетил буџетот за голема сума пари. Според пресметките на Коцевски, вкупните долгови на Општина Велес изнесуваат 169.197.606 денари или

Read More

СВР Велес поднесе кривична пријава против лицето Е.З. (19), велешко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз дете“. Пријавениот во средата, 27 јули, околу 19.00 часот во с.Мелница го пресретнал десетгодишното дете, кое се враќало од локалната продавница во с.Мелница кон

Read More

Трагедија се случи покрај мотел на езерото Младост во Велес каде почина едногодишно детенце. До несреќата дошло откако таксистот чекал да се симнат патниците кои ги превезувал, при што детето прво истрачало и биле удрено со возилото претрпувајќи тешки повреди кои биле фатални. Детето починало на пат

Read More

Во ризницата на документи на Народниот музеј сочувана е фотографија од 1902 година за која досега се знае само дека е фотографирана во Велес или во околните села. На фотографијата се наоѓаат ликови на 27 граѓани кои тука живееле пред 114 години. Од нив два лика

Read More

Велес во шок, татко ја силувал својата малолетна ќерка. Како што пишува Вест, овој грозоморен настан ги потресе велешани. Се работи за монструм од Велес кој веќе е во притвор. “Предметот е во Основното јавно обвинителство Велес и по него се постапува. Против едно лице се

Read More

На 13.07.2016 година во 08:30 часот во ПС-Велес, од страна на ИМП пријавено е дека кај селската чешма во с.Раштани-Велес, дошло до несреќен случај во кој се превртел трактор „ИМТ 539“ со велешки регистарски ознаки. МВР денеска соопшти дека при несреќата на местото на настанот од

Read More

Градот Велес се уште ги нема отстранети новогодишните украси кои може да се забележат низ главните улици. Најверојатно општината сака да заштеди пари за китење и откитување, бидејќи сепак за шест месеци повторно ќе дојдат празници. Ако е за утеха на велешани барем украсите не

Read More

Десетина лица се повредени во сообраќајна несреќа што се случила попладнево околу 12:30 часот на локалниот пат Велес - Езеро Младост. Првичните и неофицијални информации говорат дека дошло до директен судир на „Мерцедес“ и „БМВ“, при што повредени се 10 лица. Од полицијата потврдуваат дека

Read More

На 29.05.2016 година во 02:30 часот по полноќ на дел од пругата помеѓу  Велес и Чашка, поточно после излезниот сигнал од Велес кај надвозникот, патнички воз кој сообраќал на релација  Скопје – Битола наишол и удрил во метален контејнер кој бил поставен од страна на

Read More

Утрово во 4:30 часот во СВР Велес е пријавено дека непознат сторител со употреба на сила и подесен алат насилно ја отворил влезната врата од трговски објект лоциран на улица „Благој Ѓорев“ бр 96 во Велес, влегол внатре и со употреба на сила и алат

Read More