Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "лажни лични карти"

Пратениците на СДСМ и опозицијата нема да предложат свои членови во Анкетната комисија за фалсификуваните документи и лажни лични карти откако Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ покрена иницијатива за расчистување на наводниот скандал пред одржувањето на изборите во април. Власта скандалот го нарече „Фабрика за афери“

Read More

Бурен политички новогодишен пречек најави опозиционата СДСМ со откривање на нови детали за издавањето на лажни лични карти кои се користеле за време на локалните избори во 2014-та. Според техничкиот министер Оливер Спасовски досега добиле признанија од повеќе службеници во МВР дека незаконски се издавале

Read More

Владејачката партија покрена иницијатива за формирање на анкетна комисија во Собранието на Република Македонија која ќе биде фокусирана на решавање на скандалот со издавањето на лажни лични карти, но и на пасоши, документи и банкарски сметки. Предлогот го објави Илија Димовски пратеникот и координатор на ВМРО

Read More

Техничкиот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски откако беше вовлечен во скандалот со фалсификување на лични документи вели дека поддржува целосна и темелна истрага која ќе треба да ги даде сите одговори за тоа кој се е вмешан во аферата, за која цел и да

Read More

Заменик министерот за внатрешни работи Митко Чатков соопшти дека почетната истрага покажала дека фалсификуваните лични карти кои беа доставени до „Фокус“ не се користеле за време на изборите и не биле дел од избирачките списоци што е проверено преку податоците на ДИК. Од јавното обвинителство

Read More

Новинарот Љубиша Арсиќ најпрво за неделникот Фокус, а потоа и во емисијата „360“ на Алсат М откри дека доверлив избор му пренел информација за изработка на 30 илјади лажни лични карти од кои 105 му ги дал на увид. Арсиќ вели дека изворот не сакал јавно

Read More