Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "Пуч"

Врховниот суд ја укина пресудата на Основниот суд Скопје 1 со која Звонко Костовски беше осуден за шпионажа во случајот „Пуч“ и предметот во овој дел го враќа на повторно судење во првостепениот суд. Истовремено Врховниот суд ја потврдил одлуката на Кривичниот суд за делото

Read More

Газењето на човековите права, корупцијата, контрола врз медиумите и насилство врз политичките неистомисленици е краткиот опис на долгогодишното авторитарно владеење на Реџеп Тајип Ердоган во Турција. По обидот за пуч или, како што дел од светската јавност верува, инсценираната криза која на Ердоган му даде простор

Read More

Oдложена е седницата на Советот на јавни обвинители на која требаше да се расправа за предметите „Сопот“ и „Пуч“. Тоа беа предметите кои претседателот на Советот, Петар Аневски, не ги ставаше на дневен ред, но закажа седница по барање на членови на Советот. За „Сопот” осудени се

Read More

Министерството за внатрешни работи соопшти дека се идентификувани лицата кои што учествувале во отстранување на блокадата на вратите од Собранието и со тоа им помогнале на напаѓачите да влезат и да направат неред вечерта на 27 април. СВР Скопје, по поднесената кривична пријава против вкупно 15

Read More

Техничкиот премиер и пратеник Емил Димитриев, заедно со неговиот лидер Никола Груевски и уште неколку пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата пристигнаа во Собранието. Како што јавува „А1он“, никој не дава објаснување што пратениците прават во Собранието, со оглед на тоа што нема закажано пленарна седница. Во Собранието

Read More

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во интервју за австриски Стандард вели дека нападот врз македонскиот парламент нема да има последици врз шансите за почеток на преговори со ЕУ… доколку не се повтори!„Не очекував ваков напад врз Собранието, но нештата за жал некогаш тргнуваат и наопаку“,

Read More

Поранешната претседателка на Врховен, Лидија Неделкова ќе одлучува по Барањето за заштита на законитоста за случајот „Пуч“, поднесено од СЈО. Старо новиот претседател на највисокиот суд, Јово Вангеловски потврди дека сите предмети кои ги работел тој, сега со новиот распоред се во рацете на Неделкова.

Read More

Денеска повторно се одложи судењето за предмето „Пуч“ бидејќи не се појави главниот сведок екс премиерот Никола Груевски кој треба да се соочи со Зоран Заев. Од судот официјално наведуваат дека рочиште е одложено поради отсуството на еден од поротниците со што не можел да

Read More

Исламскиот проповедник Фетула Ѓулен кој е осомничен од турските власти за воениот пуч е побарано да биде екстрадирен од турското министерство за правда. Се врши голем притисок врз американските политичари, а институциите ќе мора да го разгледаат барањето и да одлучат дали Ѓулен ќе биде

Read More

Специјалното јавно обвинителство најави засилени активности во текот на следната недела кога ќе го презентира новиот шестмесечен извештај од нивното работење. Исто така треба да закаже и рочиште во Кривичниот суд во Скопје за предметот „Пуч“ Во врска со судењето за „Пуч“, во кој меѓу обвинетите

Read More