Wednesday, May 20, 2020
HomePosts Tagged "несреќа"

Во авионска несреќа во близина на Јужен Судан животот го загубија 44 лица. Авионот припаѓал на компанијата South Supreme Airlines. Во болница со потешки повреди се пренесени околу 18 патници откако биле извлечени од урнатините.

Read More

Еден пилот загина, додека пак друг е повреден во необична авионска несреќа на американска авијација. По полетувањето со шпионскиот У-2 ловец од воениот аеродром Бијл во Калифорнија пилотите загубиле контрола и се урнале во планина на 97 километри северно од Сакраменто. Станува збор за тренинг мисија

Read More

Инцидентот се случил за време на една редовна вежба за спасување, кога чамец за спасување, во кој се наоѓале петмината членови на посадата, се откачил и се урнал од 10 метри височина во море. Еден член на екипажот починал, а четворица други се повредени во

Read More

Нема преживеани во авионската несреќа која вчера се случи во селото Кожле - потврди МВР. Според косовските портали се работи за двајца косовски бизнисмени Висар Бегај (на фотографијата) и неговиот брат Ф. Бегај. Останатите загинати се италијански државјани. Покрај браќата Бегај од Косово, во несреќата

Read More

Автобус кој пренесувал туристи од Македонија бил удрен од камион на автопатот Едрене-Кешан во близина на градот Текирдаг. Во несреќата еден македонски државјанин го загуби животот, а уште 38 се повредени од кои петмина потешко. Судирот бил премногу силен и камионот стотина метри го влечел автобусот

Read More

Airlander 10 кој е дизајниран како најголемиот авион во светот при првиот лет имаше несреќа да претрпе штета на пилотската кабина при слетувањето, додека пак компанијата ги негира сите наводи дека авионот претходно удрил во телеграфски столб. Од членовите на екипажот никој не е повреден Hybrid

Read More

Компанијата Tesla Motors постојано ги предупредува возачите дека автопилотот во елетричните автомобили што ги произведува се уште се во тест фаза, но тие не обраќаат внимание на ова и им ја даваат целата власт на компјутерите што управуваат со возилото. Имаше случаи со повредени и

Read More

Шкотскиот алпинист Џејми Ендру станал првиот човек кој се искачил на врвот на Алпите, Матерхорн, откако му биле ампутирани ве раце и нозе. Ендру ги загубил рацете и нозете од смрзнување до 1999 година кога со неговиот партнер пет дена останал зарабен во француските алпи.

Read More

Руските хазардери повторно го шокираат светот со ново атрактивно видео Life of dream од Александар Тикомиров, но тоа што сите ги изненади е за влакно избегната несреќа. Една од девојките се лизна на високата карпа, при што момчето кое беше во нејзина близина воопшто и

Read More

Две девојки Т.Ј. (20) и Т.Ж. (23) се повредени по пад од ограда на Петроварадинската тврдина, за време на фестивалот Егзит. Несреќата се случила вчера вечер. Т.Ј. се здобила со тешки телесни повредени и е пренесена на Клиниката за ортопедија додека Т.Ж. се здобила со

Read More