Tuesday, Apr 23, 2024
HomePosts Tagged "невреме"

Нестабилно време со пороен дожд и грмежи вчера беа зафатени охридско-преспанскиот регион, Демир Хисар, Македонски Брод и Кичево, а подоцна нестабилно беше во скопската котлина особено во источниот дел. Од нестабилност во форма на посилно невреме околу 22 часот беа зафатени Велес и Свети Николе, а

Read More

Силното невреме вчера во Скопје со обилни врнежи од дожд, силен ветер и наместа град предизвика сериозни проблеми во телекомуникациите, особено со услугите на Македонски телекком за интернет и телефонија кои долг период беа во прекин поради технички проблем. Синоќа проблемот беше отстранет и сите услуги

Read More

Поројни дождови го зафатија Северниот Остров во Нов Зеланд, во пресрет на најлошата бура во последните децении, според предвидувањата на метеоролозите. Новозеланѓаните евакуираа градови по должината на северниот брег веднаш по прогнозите за големо невреме, пренесува BBC. Невремето најверојатно ќе предизвика свлечишта на земјата околу 19:00 часот

Read More

Поради снежната бура „Стела“, властите во Њујорк, Пенсилванија, Вирџинија и Њу Џерси прогласија вонредна состојба. Во Њу Хемшир загина 16-годишно девојче откако изгубило контрола врз автомобилот. Илјадници летови се откажани, училиштата се затворени, а снежната покривка се очекува да биде и до 60 сантиметри во

Read More

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност барем во утринските часови. Попладне најпрвин од запад ќе се зголеми облачноста и ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмежи претежно во западните и југоисточните делови. Ќе дува слаб

Read More

Времето денес ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, на места ќе има услови за невреме проследено со силен ветер и појава на град. Нестабилноста ќе биде повеќе изразена во јужните и источните делови на земјата. Дневната температура ќе се движи од 21 до 31 степен. Во

Read More

Големо невреме проследено со град ги зафати денеска попладне северните и североисточните делови на Словенија, а во текот на ноќта, според метеоролошките прогнози, ќе се прошири и низ поголемиот дел од земјата. Словенечката Државна управа за заштита и спасување јави за поплави, одрони на земјиште

Read More

Во Шибеник температурата утрово падна до 20 Целзиусови степени. Бурата, која во текот на ноќта го погоди хрватското јадранското крајбрежје, предизвика голема материјална штета, дрвја и гранки носени од ветрот го оневозможија сообраќајот во делови на Сплит и уништија неколку возила, соопштува „Јутарњи лист“. Во Задар

Read More

Во моментов појако невреме има во општина Росоман и општина Градско, како и северозападно од Радовиш, соопшти УХМР. Најмногу грмежи има во делот меѓу Скопје и Велес. На мапата која се абдејтува во живо можете да забележите дека невремето со силни електрични празнења поминало во регионот

Read More

Денеска облачно претпладне над планинските региони. Попладне се очекуваат врнежи од дожд. Самата атмосфера ќе има значителна енергија, што ќе услови облаците добро да се развиваат, ќе имаат значителна водност како и потенцијал за локално поинтезивни процеси во форма на пороен дожд (не е исклучена

Read More