Wednesday, Apr 21, 2021
HomePosts Tagged "експлозија"

Најамалку 19 лица загинаа откако експлозија одекна во концертната сала во Манчестер, Велика Британија каде настапувала поп пејачката Аријана гранде. Британската полиција соопшти дека вечерва се случила огромна експлозија неколку минути по завршувањето на концертот. Портпаролот на Гранде изјавил, "Аријана е добро. Се' уште се истражува

Read More

Експлозија одекна во центарот на Рим, но засега нема информации за повредени, ниту пак се откриваат детали за експлозијата. Како што јавуваат италијанските медиуми, инцидентот се случи во близина на пошта и можно е да било писмо-бомба или пакет-бомба. Инцидентот се случил во близина а зградата на

Read More

Во силна експлозија која утрово се случи во Сплит има четворица повредени. Експлозијата се случила во силос за пченица кој се наоѓал покрај северното пристаниште, во пределот кон Врањица, каде што е и поранешната сплитска пивара. Детонацијата се почувствувала и на подрачјето на Солин. Како

Read More

На само еден час пред почетокот на четвртфиналниот натпревар од Лигата на Шампионите при патувањето до стадионот, се случила експлозија пред автобусот на Борусија Дортмунд, по што еден фудбалер е повреден. Натпреварот е одложен. Како што објави весникот „Билд“, инцидентот се случил на 10 километри

Read More

Најмалку пет лица загинаа, а три се водат како исчезнати во експлозија која се случи во фабриката за пиротехника во Ламего, 100 килолметри од Порто, во Португалија, јавија денеска локалните медиуми, повикувајќи се на информациите од спасувачката служба. Експлозијата се случила вчера, во попладневните часови. Повеќе

Read More

Силна експлозија се случила во средата, во доцните поладневни часови, за време на карневалот во Вијпент кај Париз. Весникот Експрес, наведува дека причина за експлозијата, во која биле повредени околу 18 лица, не е терористички напад. Експлозијата се случила околу 17:30 часот по локално време,

Read More

Едно лице го загуби животот, а седум се повреди, од кои три потешко, во експлозија која што се случи вчера во стамбена зграда во Брисел. Според првичните информации експлозијата се случила поради истекување на гас. „Вчера попладне жителите од две згради биле жртви на експлозија по

Read More

Лавата од вулканот Етна на Сицилија предизвика експлозија кога дојде во контакт со снегот на планината. Десет лица, вклучувајќи и членови на екипата на БиБиСи, беа повредени во експлозијата. Тие што се најдоа во близина беа погодени со вжештени парчиња од карпи и пареа. Планината

Read More

Во експлозија која се случила во шпанскиот град Барселона починало најмалку едно лице, а 14 биле повредени, соопштиле локалните пожарникарни служби. До експлозијата дошло блиску до Премиера де Мар, во преградието на Барселона, а како што пренесуваат локалните медиуми причината за пожарот е се уште

Read More

Најмалку 29 лица се повредени при експлозија која синоќа го вознемири квартот Челси во Менхетен, а на друга локација, во истиот дел на Њујорк е пронајдено нешто што личи на експрес лонец, кој со жици е поврзан со мал темен уред, јави „Си-Ен-Ен“. Полицијата ги проверува

Read More