Friday, May 24, 2024
HomePosts Tagged "свештеник"

Нова драма ја потресе Франција. Двајца мажи вооружени со ножеви држеа заложници во црква во Сент Етјен на северот од Франција. Тие се се убиени од полицијата, откако зедоа заложници во црква во Сент Етјен, во близина на Руен утрово оклу 10 часот. Тие му

Read More

Апелациониот суд во Белград правосилно го осуди на пет години Милован Џ. од Ковин поради обљуба на 13 годишно, објавено е денеска на сајтот на судот. Со одлуката на Апелациониот суд одбиени се сите жалби како неосновани и потврдена е пресуда на вишиот суд во

Read More

Пожар избувнал во црквата „Свети Никола“ во Мелбурн во 12.30 часот по австралиско време. Во моментот на пожарот во црквата бил свештеникот Никодим Солунчев кој, за да се спаси од огнената стихија, скокнал од 3,5 метри во рацете на неколку полицајци кои му помогнале да

Read More

Српската полиција дошла до сознанија дека на самиот врв на елитната проституција во Србија е духовно лице од Српската Православна Црква (СПЦ), а меѓу неговите штитенички се две сестри и поранешна членка на денс група од 90-тите години, пишува српски Курир. Во опсежната акција што полицијата

Read More

Балканот прв пат гледа вакво дело. Хрватскиот свештеник, Ивица Бердик, изнајми билборд во Загреб на кој осамна плакат во кој како причини за педофилија ги наведува комунизамот, мирот, тарот, хороскопот. Свештеникот во изјава за Н1 на прашањето на кој начин меѓународно прифатениот симбол на мирот или

Read More