Saturday, May 30, 2020
HomePosts Tagged "европско првенство"

Младата женска ракоментна репрезентација на Македонија (до 19 години) е на чекор до пласман на Европското првенство што годинава ќе се одржи во Словенија. Со синоќешниот триумф над Молдавија со 44-25, а во рамките од првата квалификациска група чии средби се играат во СРЦ „Кале“

Read More

Останаа уште четири екипи во борбата за европскиот трон. Кристијано Роналдо против Герет Бејл, односно Португалија против Велс во едното полуфинале. Во другото, две исклучително силни репрезентации- светскиот првак Германија против домаќинот Франција. Во првото полуфинале вечерва ќе се сретнат Португалија и селекцијата на Велс

Read More

Директорот на ЕУРО 2016, Мартин Кален рекол дека форматот на турнирот со 24 репрезентации се покажал како успешен, односно дека ја зголемил популарноста на фудбалот во помалите држави. „Овој формат е успешен. Видовме две репрезентации, Исланд и Велс, кои стигнаа далеку, што никој не претпоставуваше. Тоа

Read More

Велшаните се апсолутен хит на ова првенство, а тоа го докажаа и со денешната победа против Белгија пласирајќи се во полуфиналето на ЕВРО 2016, што е прво полуфинале за некој британски тим од 1996 година! Бевме сведоци на фантастичен натпревар во Лил, на кој на

Read More

Капитенот на Шведска Златан Ибрахимовиќ објави дека после Европското првенство во Франција ќе се повлече од националниот тим. „Последниот натпревар за мојата репрезентација ќе го одиграм на ова Европско првенство. Се надевам дека тоа нема да биде утре против Белгија. Многу сум горд на она

Read More

Репрезентацијата на Велс имаше бод во џебот се до 92 минута од натпреварот, но Даниел Стариџ успеа да го совлада Хенеси и да и донесе три големи поени на „Гордиот Албион“ со кои вратите кон нокаут фазата и се широко отворени. Англија го наметна својот

Read More

Фудбалската репрезентација на Шпанија со победа ја започна одбраната на титулата на Европското првенство во Франција. Екипата на Висенте Дел Боске во првото коло од групата Д ја совлада Чешка во Тулуз со минимални 1:0, преку погодокот на Пике во 87 минута од натрпеварот. Бранителот

Read More

Наместо спортски дух, агресија низ цела Франција. Европското првенствокое требаше да биде вистински спектакл се повеќе е во сенка на големите инциденти кои се случуваат надвор од теренот. По масовната тепачка во Марсеј, хулиганството стигна и до Ница. Локални хулигани ги нападнале навивачите на Северна Ирска,

Read More

Најголемиот хитмејкер и продуцент на денешницата Дејвид Гета, еден месец пред почетокот на Европското првенство во фудбал ја објави официјалната химна на ова натпреварување- „This One’s For You“. Еден од најголемите ди-џеи на денешницата ги здружи силите со младата шведска пејачка Зара Ларсон но и

Read More

Светски популарниот ди-џеј Дејвид Гета овие денови беше на мета на повеќе обвиненија дека неговата песна „This One’s For You“ е плагијат, односно копија на минатогодишниот планетарен хит „Lean on“. Гета неодамна ја објави песната „This One’s For You“ која ќе биде главна музичка тема

Read More