Wednesday, Jul 8, 2020
HomePosts Tagged "возила"

Амбасадорот на Чешка во Македонија, Мирослав Томан денеска на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски му ја предаде донацијата од 45 возила од марката „шкода“, во вредност од околу еден милион евра. Спасовски истакна дека за време на мигрантската криза Чешка дала „извонреден придонес за зајакнување

Read More

Владата на Чешка донираше 25 полициски возила од марката „шкода јети“ за потребите на МВР, особено во делот на обезбедување на границите. Министерот Чавков примајќи ја донацијата од амбасадата на Чешка се заблагодари бидејќи на граничната полиција и е потребна сета помош за справување со

Read More

Невреме проследено со обилни врнежи од дожд и грмотевици вечерва го зафати кичевскиот регион. Главната сообраќајница во градот која е дел од магистралниот пат Кичево-Охрид е под вода, а повеќе возила се заглавени велат очевидци за OhridNews. Поради отежнатите услови и големата количина вода на

Read More

Единици на МВР го регулираат влезот во селото Стајковци каде не може да се пројде за автомобил бидејќи влегува тешка механизација која ќе работи на расчистување на теренот и остранување на насобраната кал и отпад од наносите кои ги донесоа поплавите, известува Плус инфо. Пред

Read More

Македонските граѓани и овој продолжен празничен викенд ќе го искористат за викенд одмор и „бегање“ од градските гужви. Затоа пред граничниот премин „Богородица“ според АМСМ има големи колони на возила кои чекаат до 30 минути за влез во Грција каде ќе ги „окупираат“ плажите и

Read More

Од 1 јули се забранува увоз на автомобили со ЕУРО 3 стандард, односно возила постари од 2005 година. Од тогаш ќе можат да се увезуваат автомобили со стандард Еуро 4 или повисоки а, 30 јуни ќе биде последниот термин кога ќе мора да биде платена

Read More

Volvo повлекува 59.000 автомобили од 40 земји поради можна неисправност на електронскиот систем, што доведува до нарушување на работата на моторот, изјави во денеска портпаролот на компанијата Стефан Елфстром. Автомобилскиот гигант ќе ги повлекува дизелските петцилиндрични модели од 60-та и 70-та серија, лансирани на пазарите

Read More

Автошколите сепак ќе мора да постават камери во возилата. На вчерашната седница владата го одбила предлогот на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски законот да се одложи една година. Од Владата велат дека причината за тоа е што со контролата врз обуката на идните возачи преку

Read More

Тешка сообраќајна несреќа се случи пред околу еден час на булеварот „Теодосиј Гологанов“ во близина на студенсткиот дом „Гоце Делчев“ каде се судрија три возила. Според фотографиите, „Мерцедес“, буквално смачка „Југо“. Од МВР за „Телеграф“ соопштија дека едно лице било повредено во несреќата и истото е

Read More

Снегот кој во изминатите часови кратко провеја низ градовите во Македонија не би требало да донесе поголеми потешкотии за возачите бидејќи нема големи остатоци по патишата и коловозите кои се претежно чисти, но сепак се препорачува внимателно возење и почитување на сообраќајната сигнализација. Сообраќајот на сите

Read More