Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "урна"

Воен авион Галеб 4 на српската армија се урна утрово во селото Слатина кај Шабац за време на извршување редовна обука за летање. Во несреќата загинале двајцата пилоти. Министерството за одбрана ги објави имињата на загинатите, пилотите на Војската на Србија Дејан Пандуровиќ (39) и

Read More

Авионот кој исчезна од радарите е пронајден кај село Кожле. Претходно беше јавено дека авионот е во околината на Катланово. Во приватниот авион кој полетал од Тревизо, Италија со германски ознаки се наоѓале 6 лица, патници и членови на екипажот. Авионот бил пријавен на аеродромот

Read More

Две лица загинаа по пад на хеликоптер на западот на Чешка, соопшти полицијата во таа земја. Портпаролот на регионалната противпожарна служба Стефан Ливинг истакна дека двете загинати лица биле и единствените во хеликоптерот, пренесе АП. Портпаролката на полицијата Хана Стефлова кажа дека хеликоптерот паднал околу 15:30

Read More

17 колумбиски војници загинаа синоќа по пад на воен хеликоптер М-17 во централниот планински дел на Колумбија. Како што се наведува во соопштението на колумбиската војска, првата претпоставка укажува на тоа дека несреќата е поврзана со лошите временски услови во тој регион.

Read More

Руски воен ловец-бомбардер Су-27 се урна во околината на Москва при тренажен лет, а пилотот загинал, потврди за медиумите руското Министерство за одбрана. Руското министерство потврди дека авионот паднал во шумски регион при враќање во базата од тренажен лет. Се истакнува дека при падот не дошло

Read More

Седумкатна зграда се урна во Истанбул, во квартот Бахчелиевлер, откако беше евакуирана поради опасност од уривање, јавија турски медиуми. Зградата се навалила на едната страна по ископувањата, кои се вршеле на улицата. Освен проблематичната зграда евакурани биле и други станбени објекти во регионот, кој бил

Read More

Пет војници загинаа и уште петмина се повредени во воен хеликоптер на коалициските сили во Авганистан кој вчера се урна при слетувањето во НАТО база во Кабул. Потврдено е дека загинатите се припадници на силите на НАТО, но се уште се открива нивната национална припадност. Американскиот полковник

Read More

Едно лице загина, а две се повредени по пад на авион со српски регистарски ознаки. Авионот се урна на планината Озрен, во близина на Добој. Во авионот имало тројца патници од кои според неофицијалните информации едно лице загинало, а едно е тешко повредено, објави „Независне новине“.

Read More

Противпожарниот авион "Dromader AT802A", кој е во сопственост на Авио-хеликоптерската единица на Црногорското МВР, вчера во околу 11 часот се урнал во Скадарското езеро. Тоа се случило кога пилотот Бранислав Стојановиќ слетал во езерото да го наполни резервоарот со вода, за да се врати и

Read More

Стратешкиот руски бомбардер Ту-95 се урна за време на воена вежба, на 80 километри од градот Хабаровск, соопшти руското Министерство за одбрана. Екипажот успеал да се катапултира од авионот пред уривањето, наведува Министерството, но двајца пилоти сепак загинале. Останатите петмина членови на екипажот се пронајдени живи. –

Read More