Monday, Jun 1, 2020
HomePosts Tagged "Полска"

Петмина новинари од Полска ја посетија Македонија за да ги откријат убавините на земјата и да ја промовираат како туристичка дестинација помеѓу полските туристи. Новинарите, кои во Македонија престојуваа од 17 до 22 јули на покана и во органазија на „ТАВ Македонија“, ги посетиле Скопскиот и

Read More

Амбасадорот на Полска во Македонија, Јацек Мултановски денеска изјави дека очекува по доделување на мандадатот формирање влада која ќе работи на реформите за евроинтеграциите за што ќе ја има полската поддршка. - Вчера претседателот Иванов го даде мандатот за формирање влада на лидерот

Read More

Најмалку еден човек загина во несреќа што се случи во Словачка, а која е настаната поради поплавите во земјата. Инцидентот се случил во селото Оходница во северниот дел на земјата. Уште еден човек е повреден, но без опасност за животот. Двајцата патници биле со автомобил,

Read More

Пет лица загинаа меѓу кои и две деца на школска возраст, додека четири лица се повредени, а една се води како исчезната откако утрово се урнаа два ката од станбена зграда на југозападот од Полска, соопшти властите од таа земја. Голем број пожарникари со кучиња ги

Read More

Нацистите уште во 1934-та година сметале дека нивната идеологија ќе биде доминантна во Европа и дека Третиот рајх кој го ветил Адолф Хитлер ќе биде воспоставен насекаде. Токму затоа најверојатно ја закопале временската капсула во бакарен цилиндер кој содржи вредни предмети од нацистичкото движење како

Read More

Пијана девојка од Полска која на Островот Вјелкополск, во централна Полска, во својот дом пред време родила бебе со 1.7 промили алкохол во крвта, а потоа го оставила бебето и побегнала од болницата, дело за кое сега и се заканува пет години затворска казна. Полицијата

Read More

Еден од најпопуларните торент сајтови KickassTorrents е затворен, а неговиот сопственик е уапсен во средата во Полска. Артем Ваулин (30) од Украина е уапсен на барање на американските власти кои го обвинуваат за нанесување штета од 1 милијарда долари. САД сега бара негова екстрадиција. Украинецот

Read More

Паднаа одлуки на НАТО самитот. Во Варшава е потпишан историскиот договорот од страна на лидерите на НАТО и Европската унија, со кој се зајакнува нивната соработка во одбрана против нови предизвици. „Силна Европска унија значи силен НАТО и силен НАТО значи силна Европска унија. нашите

Read More

Од одржувањето на новиот Самит на НАТО во Варшава за Македонија најитересно за следење може да биде само нивото на безбедност, ангажирањето на голем број на безбедносни служби кои би спречиле терористички напад, како и можеби некој политички гаф, бидејќи покана за членство секако, нема

Read More

Португалија може да стане првата селекција во историјата на Европските првенства која би стигнала до титулата без победа во регуларните 90 минути. По втор пат, вчера против Полска, победија по изведувањето на пенали, а претходно ја елиминираа Хрватска во продолженијата со голот на Кварезма во

Read More