Wednesday, Jun 19, 2024
HomePosts Tagged "Ѓорѓе Иванов"

Претседателот Ѓорге Иванов изјави дека постојат ризици со ратификација на истанбулската конвенција, а со тоа покажува елементарно непознавање за овој документ, реагира Министерството за труд и социјална политика. „Иванов очигледно е неинформиран дека истанбулската конвенција во основа се бори против дискриминацијата и дека со нејзината ратификација

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за утре ги презакажа четирите пленарни седници, кои требаше да се одржат денеска по годишното обраќање на претседателот на државата, Ѓорге Иванов. На дневен ред на 11. седница се измените на законот за заштита од пушењето кои предвидуваат на надворешните тераси

Read More

Годишното обраќање на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во парламентот, според СДСМ е „срамен и партиско-политички говор, со што Иванов уште еднаш докажа дека ниту бил ниту ќе биде претседател на сите граѓани“. Владејачката партија вели дека покрај тоа, претседателот Иванов покажал дека „не

Read More

Во 50-минутниот говор во Собранието на кој присуствуваат пратениците и од власта и од најголемата опозициска партија – ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Зоран Заев, првите луѓе на државните институции, поглавари на верските организации и странски дипломати, претседателот Ѓорге Иванов, повика на прекин на, како што рече, политичкиот

Read More

Зборот Македонија потекнува од Индија. Била наречена „Маа Ки Дунија“ (Maa Ki Duniya), а потоа Римјаните ја нарекле Македонија. Ова претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов му го соопштил на индискиот амбасадор во Бразил, Аби Кумар за време на отворањето на Македонската амбасада во Бразилија. „Имав можност да

Read More

Доцна средба на државниот врв се одржала вчера во „Вилата Водно“. Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов синоќа по полноќ соопштија дека на средбата, на која биле присутни претседателот на Собранието, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на ДУИ,

Read More

Целта на средбата кај претседателот Иванов беше нормализација на политичките процеси во државата затоа што имаше реакција од страна на граѓаните поради постапките предводени од обвинителството и од судовите поврзани со настаните од 27 април, изјави денеска премиерот Зоран Заев. – Не би сакал да ги

Read More

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ноќеска во својот кабинетн одржа итна средба со премиерот Зоран Заев и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Тема на разговор, како што соопштија од кабинетот на претседателот, биле актуелните случувања и можни решенија за излез од актуелната состојба на

Read More

Претседателот Ѓорге Иванов во вечерашното обраќање порача дека мора да има одговорност за насилните настани од 27 април годинава, но дека при тоа мора да се почитува пресумпцијата на невиност. - За политичкото, како и за физичкото насилство за настаните од 27 април, одговорност мора да

Read More

Денес се најави почетокот на крајот на демократијата во Република Македонија. 36 чесни граѓани се уапсени за тероризам, рече Крсто Јовановски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, пренесува „А1он“. Тој рече дека не е демократија тие што се навистина терористи да се ослободени, а чесните луѓе кои

Read More