Sunday, Jul 5, 2020
HomePosts Tagged "поплави"

Министерството за одбрана ги исплати средствата за обесштетување на вработените во Министерството и Армијата кои беа погодени во минатогодишните големи поплави во Скопје и околината. На барање на оштетените вработени во МО и АРМ биле направени решенија за исплата на овие побарувања уште во септември 2016

Read More

Индија се вклучи во пружањето помош на Шри Ланка, откако во монсуснските поплави загинаа најмалку 103 лица, а околу 230 илјади мораа да ги напуштат своите домови. Вкупно 113 лица се сметаат за исчезнати. Поројните дождови предизвикаа големи поплави и свлечишта во јужниот и во западниот

Read More

Најмалку еден човек загина во несреќа што се случи во Словачка, а која е настаната поради поплавите во земјата. Инцидентот се случил во селото Оходница во северниот дел на земјата. Уште еден човек е повреден, но без опасност за животот. Двајцата патници биле со автомобил,

Read More

Најзагрозените семејства од поплавите што се случија минатиот август ќе бидат згрижени од страна на Министерството за труд и социјална политика, по напуштањето на студентскиот дом „Томе Стефановски Сениќ“ каде што беа сместени откако поплавите ги уништија нивните домови. „Министерството во изминатиот период постапуваше според одлука

Read More

Раселените кои настрадаа во страшните поплави денеска треба да ги напуштат прифатните домови, каде што беа згрижени откако водената стихија ги уништи нивните куќи. Поплавените од Сингелиќ, Стајковци и Инџиково денеска последен пат ќе појадуваат во студентскиот дом „Томе Стефановски Сениќ“. Владата ги покриваше трошоците

Read More

Жителите од поплавените села мораат да се врата дома, а нивните куќи се разрушени. 79 жители од поплавените подрачја кои настрадаа во август минатата година, треба да го напуштат студентскиот дом, Томе Стефановски Сениќ и да се вратат во своите домови. Ова е одлуката на

Read More

Инфраструктурата во поплавените подрачја во Скопје со забрзано темпо добива реконструкција и враќање во функција со тоа што на терен се екипи на повеќе јавни претпријатија и градежни изведувачи. Се реконструираат патните врски, се поставува водовод и канализација, а потоа ќе се враќаат и комуникациските

Read More

Руските власти се подготвени да ја испорачаат хуманитарната помош за настраданите од августовските поплави со тоа што се подготвени пет камиони со различни препарати кои ќе одговорат на потребите. „Камиони на министерството се подготвени во центарот за спасување Ногинск во близина на Москва да ја испорачаат

Read More

Во поплавите на југ во Грција поради силниот дожд, синоќа животот го загубија три лица, а две лица се изчезнати, пренесуваат локалните медиуми. Во областа Месинија, на југ од Пелопонез, во своите поплавени приземни селски куќи се удавиле две неподвижни постари лица, а изчезнало лицето

Read More

Општина Аеродром донесе одлука за исплата на еднократен паричен износ за сезонските работници во општината за нивниот дополнителен ангажман за санирање на последиците од неодамнешната катастрофална поплава. „Општина Аеродром ќе им исплати еднократен паричен износ во висина од по 5.000 денари на сите ангажирани сезонски работници,

Read More