Wednesday, May 27, 2020
HomePosts Tagged "квалификации"

Македонската репрезентација и покрај тоа што синоќе беше прекинат натпреварот при резултат од 1:1 и пишувавме дека ќе си заминеме од Албанија со поен, сепак после денешното доигуравање на средбата Македонија повторно немаше среќа и забележа, несреќе пораз од Албанија од 2-1 на првиот натпревар

Read More

На вчерашниот меч меѓу Албанија и Македонија не видовме спектакуларен фудбал, но затоа пак дел од домашните навивачи истакнуваа националистички натписи со албански имиња на повеќе македонски градови, потсетија на 9-ти мај и алудираа на „Голема Албанија“. Ваквата кореаграфија можеби не е ништо ниво за клубско

Read More

Екипата на Работнички ги заврши натпреварите од Лига Европа откако синоќа во реванш од првото коло од квалификациите загуби на гостувањето кај Будуќност во Подгорица со 1:0. Екипата од Црна Гора се пласира бидејќи на првиот натпревар резултатот беше 1:1 или вкупен резултат 2:1. Единствениот

Read More

Репрезентациите на Хрватска и на Чешка се пласираа во полуфиналето на квалификациските кошаркарски турнири за пополнување на местата на Олимпијадата во Рио. На турнирот во Торино, Хрватите во директен дуел за второто место беа убедливи против Тунис совладувајќи го со 72:52. Хрватска како второ пласирана во

Read More

ФИБА донесе предупредувачка одлука против Македонија и уште 13 држави меѓу кои и гиганти во кошарката како Шпанија, Италија, Хрватска, Русија, Литванија, Србија, Црна Гора, Грција, Турција и Полска. Проблемот е што федерациите на Македонија и останатите на црната листа е што нивните федерации дале поддршка

Read More

Динамо Загреб, АПОЕЛ, Рапид Виена и Монако се четирите фудбалски тимови кои по вчерашното одиграно трето коло од квалификациите се изборија до групната фаза од елитната Лига на шампиони. Резултати од синоќешните реванш натпревари: Молде - Динамо Загреб 3:3 (4:4 вкупен резултат) АПОЕЛ - Митјиланд 0:1 (2:2) Ајакс -

Read More

Тренерот на единствениот македонски тим кој остана на евро - сцената, Игор Ангеловски, има причина за да биде задоволен и горд на своите избраници. Вчеравечер „Филип Втори“ заблеска во полн ек, каде Работнички со мала, но успешна победа успеа да влезе во позитива со еден

Read More

Вардар прикажа многу поквалитетно лице на домашен терен против АПОЕЛ, со поголем број на шанси и теренска иницијатива, но една мала грешка во второто полувреме беше доволна за Де Винсенти да постигне лесен гол. Тоа значеше дека Вардар мора да брка два гола бидејќи планот

Read More

Можеби квалификациите за македонската репрезентација во фудбал не може да донесат некој поголем успех, но затоа пак фудбалските фанови ќе имаат можност за ниски суми да го проследат натпреварот против Шпанија од каде ќе пристигнат најголемите ѕвезди на денешницата. Македонија против Шпанија се соочува на домашен

Read More