Friday, May 29, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаЧешки аплинист загина кај Демир Капија

Чешки аплинист загина кај Демир Капија

81760_vest_policija-102331

Петр Шпеган, алпинист од Чешка, вчера го загубил животот откако, околу 12 часот, паднал од карпите кај тунелите кај Демир Капија, информираат од полицијата.

Алпинистот паднал качувајќи се со јаже по карпите десно во кањонот, во тунелите на секторот Малчек Спалчек и починал на самото место.