Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "инциденти"

Европската комисија денеска, по серијата инциденти за време на кампањата за локалните избори, ги повика институциите во Македонија да создадат услови за одржување слободни избори, јавува „Мета“. – Пред локалните избори во земјата, ние ги охрабруваме сите претставници на политички партии да постапуваат одговорно. Исто така,

Read More

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) денеска упати апел до политичките партии итно да престанат со сите инциденти и порача дека насилството може само да донесе штета на кандидатите, на партијата, на изборниот процес и на државата. – Државната изборна комисија најостро ги осудува сите досегашни

Read More

Предизборната кампања за локалните избори е веќе на половина, а е силно обележана со насилство, крв, солзи, палки, куршуми и со демолирање изборни штабови, пишува „Мета“. Во најновиот случај, Елвис Бајрам, актуелниот градоначалник на општина Шуто Оризари, и Аднан Мемет, шеф на неговиот изборен штаб, вчера изеле ќотек во

Read More

На површина испливуваат се поголем број на актуелни или поранешни припадници на безбедносните структури, како и личности поврзани на различни начини со функционери на ВМРО-ДПМНЕ или нејзините коалициони партнери благодарение на фотографиите и видео снимки направени за време на упадот во Собранието на Република Македонија. Сега

Read More

Американската мисија при ОБСЕ побара од властите во Македонија да преземат чекори да ја обезбедат сигурноста на сите пратеници, темелно да го истражат нападот во Собранието на 27 април и да одговараат оние што го извршија, организираа или го наредија насилниот акт. Вршителот на должност

Read More

Пред Собранието на Република Македонија има засилено полициско присуство, а припадници на МВР се донесени и со автобуси со цел да го обезбедат просторот околу законодавниот дом. Блокирани се и улиците со што треба целосно да се ограничи пристапот до Собранието. Сепак, се чини дека

Read More

Според последните официјални информации кои ги сподели МВР со јавноста во вчерашните силни инциденти во и околу Собранието има над 100 повредени лица. - Министерство за внатрешни работи информира дека безбедносната состојба во централното градско подрачје,  околу и во собранието е  нормализирана со воспоставување на нарушениот

Read More

Присуството на Зоран Заев на трибините на вчерашниот натпревар од квалификациите за Лига Европа на Шкендија против Гент ги зовре владините поддржувачи кои го обвинија за наводна поддршка на навивачите кои скандираа националистички и навредливи пораки, се вееја знамија за Голема Албанија и се величеа

Read More

Европската фудбалска унија започна дисциплинска постапка против Сојузот на Хрватска и Турција поради немирите кои ги предизвикаа нивните навивачи за време на нивните натпреевари во рамките на Европското првенство во Франција. Двата Сојузи би можеле да бидат казнети поради тоа што навивачите фрлаa предмети и

Read More

Хрватските фанови имаа огромна причина за радост на натпреварот против Чешка бидејќи нивните фудбалери водеа со 2 гола разлика и имаа речиси сигурна победа пред да се случи голем пресврт. На неколку минути до крајот дел од навивачите фрлаа пиротехника при што еден редар е

Read More