Saturday, Aug 15, 2020
HomePosts Tagged "хеликоптер"

Ирачката воена команда соопшти дека терористите од „Исламска држава“ срушиле хеликоптер на ирачката авијација западно од Мосул, пренесе РИА Новости. Претставникот на ирачките вооружени сили, генерал-мајор Јахја Расул посочи дека хеликоптерот ја прикривал операцијата на шиитските милиции кои ослободувале село кое се наоѓало под контрола на

Read More

Русите измислија нов спорт, кој се состои од ударање на топка по снег од хеликоптер со стап за голф долг пет метри. Стапот и топката се тешки по 10 килограми. Во играта учествуваат пилот, навигатор и самиот играч. Оваа игра ја измислија компанијата за хеликоптери Клима

Read More

Спасувачки хеликоптер се урна во централна Словачка и при падот загинаа тројца припадници на спасувачки тим и пациент кој бил пренесуван, изјави во портпаролката на приватната спасувачка служба „Air Transport Europe“. Остатоците од хеликоптерот и четирите тела се пронајдени во четвртокот утрото во областа Стрелник, планински

Read More

Две лица загинаа по пад на хеликоптер на западот на Чешка, соопшти полицијата во таа земја. Портпаролот на регионалната противпожарна служба Стефан Ливинг истакна дека двете загинати лица биле и единствените во хеликоптерот, пренесе АП. Портпаролката на полицијата Хана Стефлова кажа дека хеликоптерот паднал околу 15:30

Read More

Љубиша Милетиќ од селото Скорице во Србија би требало наскоро да го оствари својот животен сон и да лета со хеликоптерот кој самиот си го направил. Тој изјавил дека нема намера да лета ни високо, ни далеку, туку на некоја од ливадите крај неговото село

Read More

Засега непозната сириска бунтовничка група тврди дека ги има телата на петмината Руси, кои беа убиени при соборувањето на нивниот хеликоптер и побара нивна размена за заробеници. Бунтовниците во понеделникот соборија руски воен хеликоптер во провинцијата Идлиб, при што сите пет лица во него загинаа

Read More

Тотален хаос на улиците на Истанбул откако армијата се обиде да спречи ширење на масовни протести од демонстрантите кои се уште го поддржуваат Ердоган. Видеа на социјалните мрежи од граѓани прикажуваат како воен хеликоптер отвора оган најверојатно во зградата на државната телевизија ТРТ како и

Read More

Руски воени пилоти инструктори загинале во петокот во Сирија за време на прелет во областа на градот Палмира, објави вчера руското министерство за одбрана. Повикувајќи се на соопштението на министерството за одбрана, агенцијата ТАСС пренесува дека двајцата руски воени пилоти инструктори вршеле прелет со сириски борбен

Read More

Турски воен хеликоптер се урна денеска во црноморскиот округ Гиресун. Според турските медиуми, во хеликоптерот се наоѓале 11 војници и нивните сопруги. Инцидентот се случил во близина на градот Алуџра, а засега не се познати причините за несреќата. Кон местото на несреќата веднаш се испратени

Read More

17 колумбиски војници загинаа синоќа по пад на воен хеликоптер М-17 во централниот планински дел на Колумбија. Како што се наведува во соопштението на колумбиската војска, првата претпоставка укажува на тоа дека несреќата е поврзана со лошите временски услови во тој регион.

Read More