Thursday, Feb 20, 2020
HomePosts Tagged "8 септември"

Ќе се бара брзо решение за да се вработат 30 до 60 медицински сестри во ГОБ „8-ми Септември“, изјави министерот за здравство Арбен Таравари по денешната посета на оваа болница, која пред неколку месеци затвори неколку операциони сали поради недостиг на персонал. - Од тука одам

Read More

Обезбедувањето на Градската општа болница „8 Септември“ било физички нападнато во вторникот од повеќе лица кои дошле со два автомобила, од кои едниот БМВ, по што избегале. По кратко време, од страна на полициски службеници возилото БМВ било запрено на подрачјето на ПС Бит Пазар, при

Read More

Дали сте за суверена и независна држава Македонија, со право на влез во иден сојуз на суверени држави на Југославија? На ова прашање пред 25 години речиси 95% од граѓаните позитивно се изјаснија на референдумот кој го трасираше патот на независна Република Македонија која во

Read More

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев по повод Денот на независноста испрати честитка до граѓаните во која посочува дека 8 Септември е нашиот трет Илинден – празник кога ја славиме нашата независност и кога ја прославуваме нашата победа. – Пред точно 25 години, силно верувајќи

Read More

Чешкиот претседател Милош Земан ќе дојде во дводневна посета на Македонија при која претседателот Иванов ќе го одликува со орденот „8 септември“ за подобрување на пријателските односи меѓу двете земји и неговото залагање за македонските интереси во Европа. Средбата на Иванов и Земан ќе се

Read More

Пред точно 24 години македонскиот народ одлучи самостојно да ја гради својата држава, одвојувајќи се на мирен пат од Југославија во која започнаа воени конликти кои подоцна се претворија во крвава граѓанска војна. Политичкото раководство кое имаше мали сомнежи сепак, собра храброст да ја поведе

Read More

Лазар Лечиќ, македонската кошаркарска легенда е добитник на државната награда „8 Септември“ за животно дело за 2015 година во областа на спортот. Останати добитници, на државната награда „8 Септември“ се алпинистот Здравко Дејановиќ, Димче Кичевски, доајен во карате, кој е одликуван постхумно, Руждија Калач успешен

Read More