Friday, Jan 22, 2021
HomePosts Tagged "орден"

Игор Дурловски, директорот на Македонската опера и балет, го подигна орденот за заслуги доделен од претседателот Ѓорѓе Иванов кој е наменет за оваа македонска културна институциија. „Орденот се доделува по повод 70 години од основањето на Македонската опера и балет, а особено за успешното презентирање и

Read More

Амбасадорот на Франција во Македонија, Кристијан Tимоние, во име на претседателот на Република Франција, Франсоа Оланд, ќе ја одликува професорката по француска книжевност на Филолошкиот факултет во Скопје и поранешна министерка за надворешни работи на земјава, Илинка Митрева, со орден „Офицер на Националниот ред за

Read More

Францускиот амбасадор во Македонија Кристиан Tимоние, во име на претседателот на Република Франција, ќе ја одликува Теута Арифи со орден Офицер на Националниот ред за заслуги. – Теута Арифи, градоначалник на градот Тетово, поранешен заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања и посветен франкофон,

Read More

Во пресрет на утрешниот роденден на „Волците“, припадник на оваа единица во знак на револт испрати неколку фотографии до редакцијата на Позитив.мк. Војникот чие име нема да го откриеме во јавноста од разбирливи причини, вели дека цела зима ја поминале на ладно во очајни услови.

Read More

Чешкиот претседател Милош Земан ќе дојде во дводневна посета на Македонија при која претседателот Иванов ќе го одликува со орденот „8 септември“ за подобрување на пријателските односи меѓу двете земји и неговото залагање за македонските интереси во Европа. Средбата на Иванов и Земан ќе се

Read More

Нашиот амбасадор во Грција, Дарко Ангелов вчера беше одликуван со почесниот орден „Амбасадор на Маратон“, од страна на градоначалникот на Маратон, Илиас Псинакис. Псинакис, кој е градоначалник на оваа општина во близина на Атина од мај 2014 година, вчера организира гала вечера на која им додели

Read More