Thursday, Jun 4, 2020
HomePosts Tagged "Демир Капија"

Петр Шпеган, алпинист од Чешка, вчера го загубил животот откако, околу 12 часот, паднал од карпите кај тунелите кај Демир Капија, информираат од полицијата. Алпинистот паднал качувајќи се со јаже по карпите десно во кањонот, во тунелите на секторот Малчек Спалчек и починал на самото место.

Read More

Мајка и син кои од Германија патувале преку Македонија во родната Турција се двете тешко повредени лица во сообраќајната несреќа која по полноќ се случи пред тунелот на патниот правец Демир Капија-Гевгелија. Тие се пренесени на интезивна нега на скопските клиники и се следи нивната

Read More

Шеснаесет мигранти синоќа се пронајдени во возило кое го управувал 35-годишен скопјанец на пат за Демир Капија. Од 16-те мигранти, 11 биле од Авганистан од кои пет малолетни, четири лица се од Пакистан, а еден од Иран. Мигрантите се откриени кај месноста „Арсови

Read More

На регионалниот пат Демир Капија-Неготино полициски службеници успеале да забележат патничко возило „фолксваген пасат“, од кое во близина на селото Тревник излегле 12 илегални мигранти. Возачот веднаш и побегнал на полицијата која сега го бара, додека пак 11 мигранти од Авганистан и еден од Пакистан

Read More

Граѓаните на Република Македонија денеска го одбележуваат празникот Свети Трифун кој се смета за заштитник на лозарите и виното. Па освен што денес се пие вино, се негуваат и лозите. Манифестациите се одржуваат на плоштадите во Кавадарци, Неготино и Демир Капија, а исто така лозјата

Read More

Општината надлежна за градежни парцели продаде градежно земјиште на кое треба да се изгради првиот хотел во оваа општина. Станува збор за инвцестиција од домашно потекло, а скопскиот инвеститор Гоце Ѓорѓиевски најави градба на хотел со педесетина легла, ресотран, базен, спа-центар, летна бавча и игротека

Read More

Утрово околу 8 часот товарен воз излетал од пругата во близина Демир Капија при што нема повредени, а претрпена е материјална штета. На овој желензички правец сообраќајот е во прекин додека не се направи целосен увид и не се отстранат дефектите. Повеќе детали за причините

Read More