Sunday, Feb 23, 2020
HomePosts Tagged "акција" (Page 4)

Град Скопје ќе им додели садници на сите заинтересирани куќни совети и урбани месни заедници. Истите тие ќе бидат засадени од вработени лица во ЈП „Паркови и зеленило“. На куќните совети и на месните урбани заедници на коишто ќе им бидат одобрени барањата, во оваа акција

Read More

Голема акција за вдомување на миленик во сабота на 12.03.2015 година на улица „Македонија“, во близина на спомен куќата на Мајка Тереза. Под мотото „ВДОМИ, НЕ КУПУВАЈ!“ За два дена повеќе кучиња и мачиња да им обезбедиме топол дом, па затоа ги повикуваме сите граѓани

Read More

Специјалното јавно обвинителство најверојатно издало налог за обезбедување или апсење на еден осомничен од случајот наречен „Титаник“ кој би можел да биде клучен за понатамошната истрага поврзана со нерагуларности и изборни измами. Акцијата ја спроведуваат „Алфите“ во домот на осомничениот во Батинци и наскоро ќе

Read More

НБРМ или Националната алијанса за ретки болести на Македонија учествува во акцијата со мотото: „Прегрни ја реткоста! Прегрни за Гинис!“. Повод е Светскиот ден на ретки болести на 29 февруари, кој се одбележува за да се подигне свеста за ретките болести и нивното влијание врз

Read More

Ангажманот на македонската еколошка организација во одбележувањето на „Часот на планетата Земја“ како една од најголемите глобални еколошки акции добива се поголема улога. Успешноста на минатогодшното гасење на светлата низ повеќе препознатливи локации во Скопје како што е Кале влезе и во официјалното промотивно видео

Read More

Уапсените во полициската акција „Келија“ против кои подолго време се водеше истражна постапка сега се соочија со обвинение за учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации, а актот го поднесе Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција.Вкупно 11 осомничени се товарат дека

Read More

Група на специјалци од Република Српска извршија „спектакуларен“ грабеж на комбе кое пренесувало пари на Уни Банка, а целата нивна акција е фатена од безбедносните камери во возилото кое се движело на автопатот заедно со придружба од еден автомобил во кој биле сместени обезбедувачи од

Read More

Босанската Државна агенција за истрага и заштита (СИПА) денеска уапси три лица, кај кои беше пронајдено оружје и знаме на „Исламска држава”, јави Танјуг. Во три објекти беше извршен претрес со цел да се пронајдат и одземат предмети кои можат да послужат како доказ во

Read More

Одбележани 16 години од убиството на тројцата полицајци кај Арачиново. Родителите и најблиските денеска им оддале помен на три различни скопски гробишта. Инспекторот Ерол Готак и полицајците Кирил Петрушевски и Ацо Ангеловски беа убиени на 16-ти јануари 2000-та. Во акцијата за откривање на украдени луксузни автомобили,

Read More

Србија се пушти во голема антикорупциска акција. Синоќа беа уапсени 79 лица во акцијата која српските медиуми ја нарекуваат најголем во борбата против корупцијата. Меѓу уапсените се и поранешни министри, бизнисмени, како и поранешни директори на јавните институции. Полицијата се сомнева дека осомничените го оштетиле буџетот

Read More