Thursday, Jun 4, 2020
HomePosts Tagged "полицајци"

Секторот за внатрешна контрола во МВР денеска суспендираше шестмина полицајци инволвирани во насилните протести во Собранието. Како што објави НОВА, за петмина од нив е утврдено дека не интервенирале кога неколкумина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ ја отвориле главната врата на Парламентот на демонстрантите и тие влегоа

Read More

Тројца полицајци загинаа денеска во напад на бомбаш-самоубиец од Исламска држава во ирачкиот град Мосул. „Групата од околу десет напаѓачи, вклучувајќи и четворица бомбаши самоубијци се обиделе да се инфилтрираат во хеликоптерската база на федералната полиција во Ал Ареј“ - изјавил шефот на полицијата. Тој додаде дека

Read More

Скопјанец осомничен за производство и трговија на дрога нападнал и повредил полицајци кои се обиделе да извршат претрес во неговиот дом. Како што соопшти МВР, вчера во 6:30 часот на улицата „Нов живот“ во Скопје во домот на З.И.(41), поради основано сомнение дека сторил кривично дело

Read More

Независниот полициски синдикат од министерот за внатрешни работи бара итно распоредување на 400 полициски приправници кои успешно ја поминале обуката за полицајци. Според Правилникот за систематизација на Бирото за јавна безбедност овие млади лица добиваат решение за приправнци за првите шест месеци откако ќе ја

Read More

Осум лица, од кои неколкумина вооружени полицајци во цивилки, доцна ноќеска физички го нападнале пратеникот на СДСМ Максим Димитриевски од Куманово. За среќа, Димитревски има само лесни повреди на раката. Случајот е пријавен во полиција, но како што дознаваме, веројатно никој не е приведен, јавува

Read More

Барател на азил со македонски пасош бил приведен денеска од полициска екипа во градот Мајнхајм во покраината Северна Рајна Вестфалија откако соседите пријавиле нарушување на јавен ред и мир, јавува дописникот на МИА од Берлин. Според извори од полицијата во Мајхнајм, инцидентот се случил откако било

Read More

Независниот синдикат на полицијата бара МВР да запре со носење на, како што велат, несинхорнизирани акти и да ги исплати парите за изработените часови на Посебната единица за поддршка. Синдикатот бара на полициските склужбеници кои доаѓаат во Скопје последните месеци поради нивно ангажирање во протестите,

Read More

Две униформирани лица, ангажирани за обезбедување на вчерашниот кошаркарски натпревар меѓу Работнички и Куманово, биле навредувани и омаловажувани од група навивачи, а имало обид и за физички напад. Како што информира МВР, настанot се случил околу 18 часот во Спортската сала во Градски парк во Скопје, а

Read More

Нема бегање од бразилските полицајци. Оваа држава може да се гордее со полицајците на мотори. Побрзи од било кој криминалец, низ тесни улички и низ густ сообраќај, полицајците ловат низ градот. Видеото е компилација од бркотниците низ Бразил, а снимено е од страна на полицајците

Read More

Страв низ Европа. Двајца полицајци биле повредени во напад на човек со мачета во близина на полициска станица во белгискиот град Шарлероа, јавија белгиските медиуми. Напаѓачот, кој при нападот извикувал „Алах акбар“ бил застрелан од друг полицаец, јавуваат извори од полицијата. Според првичните информации повредите што

Read More