Tuesday, Sep 28, 2021
HomePosts Tagged "терористи"

Ирачката воена команда соопшти дека терористите од „Исламска држава“ срушиле хеликоптер на ирачката авијација западно од Мосул, пренесе РИА Новости. Претставникот на ирачките вооружени сили, генерал-мајор Јахја Расул посочи дека хеликоптерот ја прикривал операцијата на шиитските милиции кои ослободувале село кое се наоѓало под контрола на

Read More

Властите во Белгија, Франција и Шпанија во текот на последните денови задржале 13 осомничени соработници во нападите во Париз и Брисел во 2015 година. Во Белгија и Франција се задржани 10 лица, за кои постои сомнение дека се поврзани со обезбедувањето на оружјето, што го искористи

Read More

Влатко Ѓорчев, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, предупредува дека СДСМ планира да амнестира лица осомничени и осудени за тероризам само за да дојде на власт, а сето тоа доаѓа со прифаќањето на платформата од Тирана. - Во платформата има точка за де факто, или меѓу редови за ослободување

Read More

Терористите, кои ги извршија терористичките акции во Брисел пред една година, оставиле скриен арсенал, доволен за извршување нов напад, јавија белгиски медиуми. Податоците се од извор близок до истрагата и биле извадени од компјутер, фрлен од напаѓачите, непосредно пред нападите на аеродромот и во метро станица

Read More

Босанската полиција уапси 57-годишен државјанин на БиХ под сомневање дека финансирал терористичка дејност. По наредба на Обвинителството во селото Шепак во близина на Зворник уапсен бил Неџат Муиќ кој многу пати патувал во Сирија и се враќал во БиХ. Осомничен е дека организирал и испраќал

Read More

Руската тајна служба ФСБ под мониторинг и оперативна обработка има ставено 220 лица кои се сметаат за потенцијални бомбаши-самоубијци, а дел од нив работат и како агитатори кои бараат регрути за можни терористички напади. Овие заклучоци се откриени на состанокот на шефовите на тајните служби кој

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел веќе и отворено говори за сомнежите дека меѓу илјадниците мигранти кои пристигнаа во Германија и ширум Европа никој не може да гарантира дека нема и терористички групи чија задача била токму таа, тивко да ги преминат границите, да се втопат во

Read More

Владата на САД префрли двајца воени затвореници од Гвантанамо кои ќе лежат во Србија. Станува збор за осомничените терористи Мансур Ахмед Сада ал Џафија и Мухамад Давлатов кои ќе бидат префрлени од воената база во Куба. Според Стејт Департментот се прават напори да се затвори злоогласениот

Read More

Германската федерална полиција (БКА) на своите колеги од американското Федерално биро за истраги (ФБИ) им предала податоци за 299 луѓе за кои постојат сомневања дека се терористи, јавуваат германските медиуми, пренесува дописникот на МИА од Берлин. Според весникот „Рајнише пост“, БКА на ФБИ и предала имиња,

Read More

Владимир Путин како врховен командант на Русија предложи формирање на Национална гарда и министерството за одбрана ќе ја реализира идејата. Националната гарда ќе одговара пред извршната власт на Руската Федерација, а ќе биде формирана од припадници на повеќе безбедносни служби и ќе има задача да

Read More