Sunday, Feb 23, 2020
HomePosts Tagged "акција" (Page 5)

МВР спроведе акција во Ваксинце во која се откриени илегални мигранти. Приведен е 46-годишен жител на селото Ваксинце, кумановско, поради сомнение дека за одреден паричен надоместок, подолг временски период сместувал поголема група илегални мигранти. Денеска биле извршени претреси на три локации, при што на едната од

Read More

Од косовскиот град Качаник кој важи и за балканско упориште на борци на ИСИС се шират информации дека претходната недела имало силна антитерористичка акција на руските специјалци кои упаднале и уапсиле барем еден џихадист. На мета на руските специјалци бил Љавдрим Мухаџери за кој имаше

Read More

Голема акција „ГЕОДЕТ“. Финансиската полиција уапсила 19 лица, меѓу кои има двајца поранешни и девет вработени во Агенцијата за катастар на недвижности, сопственик на приватна геодетска фирма од Скопје и седум лица кои незаконски се стекнале со недвижен имот. Тие се товарат за повеќе кривични дела

Read More

Српската полиција пред два дена во градот Нови Сад имала акција во која биле запленети поголемо количество експлозив и оружје и со тоа пресекле синџир за шверц на оружје. Во акцијата биле уапсени двајца мажи на кои им бил одреден 48-часовен притвор, јавуваат српските медиуми

Read More

Во соседна Бугарија била откриена нелегална рафинерија за производство на нафтени деривати и дизел која, според проценките, месечно произведувала од 60 до 150 тони гориво. Рафинеријата била октриена во близина на село кај градот Ловеч, централен дел на нашиот источен сосед. Надлежниот обвинител на округот, Валентин

Read More

Полицијата откри нелегална коцкарница со поставени 14 автомати за игри на среќа во обејкт во населбата Шуто Оризари, а сопственикот Б.М (64) за тоа немал дозвола од Министерството за финансии, ниту пак лиценца. Против него е поднесена кривична пријава за приредување на игри на среќа

Read More

Турската полиција уапси повеќе члена група на џихадисти предводена од британецот Ејн Лесли Дејвис кои се сомничат дека подготвувале уште еден масакр во Истанбул сличен како нападите во Париз со тоа што би нападнале повеќе цели каде има голем број на цивили. Од полицијата информираат дека

Read More

Техномаркет повторно ќе се обиде да ја сруши лошата среќа на петок 13-ти кој во модерната култура се смета за баксузен ден. Затоа утре во Техномракет ќе се спроведува ацкијата Среќен петок 13-т со голем број на попусти и специјални понуди за купувачите. Компанијата овој настан

Read More

Голема акција на српската полиција за апсење на криминална група која се занимава со шверц на оружје. Министерот на полицијата Небојша Стефановиќ рекол дека бил пресечен најголемиот ланец на шверц со оружје на територија на Србија и Франција. Се работи за Мича Николиќ - Сарма од

Read More

Полицијата утрово извршила уште една акција за апсење на лица поврзани со групата која на 9-ти и 10-ти мај во кумановско Диво Насеље влезе во престрелка со припадниците на специјалните полициски единици. По наредба на судија на претходна постапка извршен е претрес на неколку локации

Read More