Sunday, Feb 23, 2020
HomePosts Tagged "акција" (Page 8)

Во рамките на операцијата “ќелија” уапсени се 9 лица осомничени за организирање и врбување на припадници за паравоените формации на блискиот исток додека 27 се недостапни, соопшти на прес конференција, Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков. Сите уапсени и осомничени се македонски државјани и од

Read More

Рибочуварите и членовите на здружението спортско риболовно- рекретивно друштво „Пчиња„,вчера заплениле 13 мрежи на реката Пчиња во близина на село Студена Бара. Претседателот на здружението Роберт Лазаревски денеска изјави дека акцијата за спречување на рибокрадците е извршена во 21 и 30 часот, при што запленети

Read More

Петмина скопски дилери на кокаин се уапсени во четвртокот во рамките на акцијата "Мрежа" а кај нив се најдени 40 илјади евра во кеш, оружје и муниција и дваесетина грама дрога која допрва требало да ја пуштат на скопските улици. Според МВР, кокаинот го набавувале

Read More

Екипите на МВР за недозволена трговија уапсија 12 лица осомничени за трговија на дрога од најразличен вид, запленети се 34 таблети екстази, 32 таблети ЛСД, 16,89 грама анфетамин, 9,4 грама хероин, 25 расади марихуана, 18,38 грама марихуана, 4,3 грама кокаин, како една автоматска пушка „АК-47“

Read More

Албанската полиција синоќа ја заврши акцијата на апсење во селото Лазарат, каде пред четири дена беше убиен еден полициски специјалец, а двајца беа ранети. - По четиридневна интензивна потрага, синоќа околу 22 часот уапсени се браќата Арбјон и Албан Алико, главно осомничени за убиството на припадникот

Read More

Министерството за внатрешни работи вчера соопшти дека вчера при вршење на проверка на возило на крстосницата од регионалниот пат Гостивар-Дебар со магистралниот пат Гостивар пронајдени се околу 2 килограми на марихуана. Возилото со тетовски регистарски таблички било управувано од И.Б.(28) од с.Долно Палчиште, тетовско, додека

Read More

Албанската специјална полиција го опколи Лазарат, како едно од најозогласените места за производство и трговија со марихуана. Во вчерашната акција беше отворен оган од криминалците и еден специјалец го загуби животот, двајца беа ранети. По акцијата, од листата на 21 осомничен 14 лица се уапсени,

Read More

Министерството за внатрешни работи по вчерашната акција, преку Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, поднесе Кривична пријава против 16 лица, заради постоење на основано сомнение дека сториле кривични дела “Организирање на група и потикнување на извршување на делата трговија со луѓе, трговија со

Read More

МВР утрово започна сo спроведување на финалната фаза од акцијата за откривање лица кои се вклучени во криумчарење на илегални мигранти од Блискиот Исток и Северна Африка, потврди за МИА портпаролот на МВР Иво Котевски. Акцијата, додаде тој, се уште трае и се

Read More