Friday, Apr 10, 2020
HomePosts Tagged "ISIS"

  Британскиот премиер Дејвид Камерон предупреди дека џихадистите се со намера да користат дронови кои би распрскувале нуклеарни материјали над западните градови што би претставувало лош и страшен напад со „валкана бомба“. Светските лидери се загрижени за тоа што сакаат да направат џихадистите со обични дронови кои

Read More

Помеѓу 49-те жртви по воздушните напади кои ги изврши авијацијата на САД најверојатно има и двајца недолжни српски државјани Слаѓана Станковиќ и Јовица Степиќ. Тие се работници кои биле киднапирани од ИСИС минатата година и се чини дека се колатерална штета при нападот на кампот

Read More

Уапсените во полициската акција „Келија“ против кои подолго време се водеше истражна постапка сега се соочија со обвинение за учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации, а актот го поднесе Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција.Вкупно 11 осомничени се товарат дека

Read More

Од косовскиот град Качаник кој важи и за балканско упориште на борци на ИСИС се шират информации дека претходната недела имало силна антитерористичка акција на руските специјалци кои упаднале и уапсиле барем еден џихадист. На мета на руските специјалци бил Љавдрим Мухаџери за кој имаше

Read More

На автобуската станица во приморскиот град Валона поставиле натпис на хартија на која се нацртани лик на џихадист, автоматска пушка и бомба и пишува: „ИСИС Алаху Егбер“. Засега сторителите се неидентификувани, а полицијата трага по нив. Како што јави дописникот на МИА, албанската полиција потврди дека

Read More

Косовскиот весник Коха Диторе пренесува дека Лавдрим Муџахери заедно со Ридван Хаџифит и уште пет борци се кријат во скопски села. Тие во Сирија се бореле на страната на ИСИС, а во изминатите недели се вратиле на Балканот. Информациите се добиени од повеќе разузнавачки служби,

Read More

МВР го уапси 21 годишниот С.Р. од Скопје кој уште во августовска акција „Ќелија“ беше осомничен за учество во странски милитантни организации и на два наврати илегално заминал во Сирија, најпрво во 2013-та, а потоа уште една минатата година. С.Р. на нелегален начин се вратил

Read More

Турската полиција уапси повеќе члена група на џихадисти предводена од британецот Ејн Лесли Дејвис кои се сомничат дека подготвувале уште еден масакр во Истанбул сличен како нападите во Париз со тоа што би нападнале повеќе цели каде има голем број на цивили. Од полицијата информираат дека

Read More

По вчерашните терористички напади во Париз, ситуацијата полека се враќа во нормала. Низ градот се појавува одредена раздвиженост, иако, како што велат, не стравуваат од нови напади, сепак надлежните внимателни. [caption id="attachment_23754" align="alignright" width="218"] Оливера Димеска, универзитетски професор во Париз, Франција[/caption] Оливера Димеска, Македонка која живее и

Read More

Луфтханза и Еир Франс одлучија да ги прекинат сите авио линии кои поминуваат над областа Синај во Египет каде вчера се случи голема авионска несреќа на руската Когалимавија во која загинаа 224 лица, а има и сомнежи дека терористите на ИСИС искористиле ракети за негово

Read More