Sunday, Jul 5, 2020
HomePosts Tagged "уапсени"

Осум луѓе осомничени за вмешаност во нападот во понеделникот во подземната железница во Санкт Петербург, во кој загинаа 13 лица, се уапсени во овој град, но и во Москва, објавија во четврток руските истражни органи. „Шест лица се уапсени во Санкт Петербург, а две во Москва

Read More

Три лица, за кои се претпоставува дека се поврзани со нападот врз божиќниот панаѓур во Берлин на крајот на минатата година, се уапсени на аеродромот „Ататурк“ во Истанбул. Министерството за внатрешни работи на Турција соопшти дека тројца уапсени биле во контакт со напаѓачот од Берлин. Тројцата уапсени

Read More

Голема полициска акција за апсење дилери на дрога - јавуваат дел од медиумите. Дилерите кои беа уапсени во голема полициска акција во Арачиново, вчера попладне биле спроведени кај судските органи. Акцијата се спроведувала подолг период, а вчера специјалните полициски единици извршиле претреси на повеќе локации. Уапсени

Read More

Полицијата во Њујорк уапси двајца грчки новинари кои маскирани го следеле грчкиот министер Никос Папас во Њујорк. Револтирани дека грчката делегација не организирала никаков брифинг за активностите на министерот, кој пристигнал два дена пред премиерот Алексис Ципрас како негова придружба за Генералното собрание на Обединетите

Read More

Двајца пилоти на американската компанија „Јунајтед ерлајнс“ се уапсени во Глазгов, затоа што сакале во пијана состојба да управуваат со авионот на неговата редовна линија од овој шкотски град до Њујорк. Пилотите на возраст од 35 и 45 години, биле уапсени во пилотската кабина додека се

Read More

Во акција на Европол, спроведена во 28 европски земји, уапсени се 75 лица за дистрибуција на детска порнографија на интернет, а истрагата се води во 207 случаи ширум Европа. „Операција зора“ почна откако Европол добил информација од швајцарската полиција минатата година, која откри криминална мрежа кои

Read More

Во автобус со швајцарски регистарски таблички, српската полиција на граничниот премин Харгош, заплени 519 грама опојни дроги сокриени во перница. Автобусот патувал на релација Прешево-Келн. Купишта од зелени и бели таблети уредно спаковани во два пакети. Пакетите биле скриени во перница несомнително сместена во просторот за

Read More

Дирекцијата за борба со наркотици и нелегална трговија во рамки на албанската државна полиција во соработка со Обвинителството за сериозен криминал успешно ја заврши операцијата за трговија со дрога наречена Балкан, започната во 2015 година. Истрагите беа насочени кон организирана кривична група, активна во различни земји

Read More

Двајца турски генерали, кои се на служба во Авганистан, биле уапсени во Дубаи по обидот за воен преврат во Турција, објави телевизијата Си Ен Ен-Турк, повикувајќи се на дипломатски извори. Тие денеска изутрина биле префрлени во Турција. Според телевизијата, уапсени се генерал-мајор Џахит Бакир, командант

Read More

Во Турција е уапсен клучниот соработник на имамот Фетула Ѓулен, кој живее во САД и кој турските власти го обвинија за обидот за пуч, сооопшти претстваник на турското претседателство. Халис Ханчи, кој важи за „десната рака“ на Ѓулен, е уапсен, јавија британските медиуми. Како што наведува

Read More