Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "ИД"

Воените авиони на колациите предводени од САД уништиле фабрика во Ирак, која ја користеле припадниците на Исламската Држава за производство на хемиско оружје, соопшти Пентагон. Најветојатно фабриката служела за хлор или иперит, изјавил генералот потполковник Џефри Хариган, кој се наоѓа на чело на централните командни

Read More

Висок претставник на „Исламска држава“ е уапсен во градот Мутершат во западна Германија под сомнение дека ќе изврши терористички напад. Се работи за сириски бегалец на возраст од 24 години. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи во покраината Ринеланд-Палатинат потврди за германскиот весник „Билд“ дека

Read More

Полицаец од Вашингтон е уапсен поради обвинение дека обезбедува материјална поддршка за групацијата Исламска држава. Полицаецот, чија должност е обезбедување на транзитна безбедност - контрола на патниците и возилата во вашингтонското метро, 36-годишниот Николас Јанг е уапсен денеска во полициска станица. Во обвинението се наведува

Read More

Исламска држава ги повика вчера своите приврзаници во светот да извршуваат напади врз Западот за време на светиот муслимански месец Рамазан, јави ДПА. „Рамазан е месец на инвазија и џихад“, изјави во аудиопорака портпаролот на ИД, Абу Мохамед ал Аднани. „Направете од тој месец, според Божјата

Read More

Терористичката група Исламска држава можно е да изврши самоубиствени напади во Турција на 1 мај, предупредуваат разузнавачки извори цитирани од турската телевизија Си-Ен-Ен Турк. Главната дирекција на турската полиција испратила соодветни предупредувања до полициските оддели во сите турски окрузи. Според информациите на медиумот, мета на ИД се

Read More

Исламската држава денес објави видео каде најавува дека се можни нови напади на запад, а како потенцијални локации ги наведува Рим, Лондон и Берлин. -„Вчера беше Париз, а денес Брисел, Алах знае каде ќе биде утре, можеби во Лондон или Берлин или Рим“, изјави припадник на

Read More

Тројца руски државјани се уапсени од страна на турската полиција под сомнение дека се вмешани во терористичкиот напад што се случи во вторникот во Истанбул, кога беа убиени 10 луѓе, а 15 беа повредени. Русите биле приведени во Анталија. Во терористичкиот напад на плоштадот Султанахмет, при

Read More

Босанската Државна агенција за истрага и заштита (СИПА) денеска уапси три лица, кај кои беше пронајдено оружје и знаме на „Исламска држава”, јави Танјуг. Во три објекти беше извршен претрес со цел да се пронајдат и одземат предмети кои можат да послужат како доказ во

Read More

Еден од најпопуларните светски таблоиди – американскиот „Њујорк Пост”, објави натпис под наслов „Требаше да ja слушаме онаа слепа бугарска старица за ИД”. Станува збор за пророчицата од Петрич, родена во Струмица, популарна како Баба Ванѓа. На сајтот на весникот публикацијата за Ванѓа е најчитана

Read More

На денешното рочиште од судскиот процес во Тирана, против девет лица, меѓу нив и имами обвинети за помагање, пропагирање, регрутирање и исплаќање Албанци на боиштата во Сирија и Ирак, дел од обвинетите почнале да извикуваат „Албанија ќе ја ослободи само ИД“ и тоа на арапски

Read More