Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "грабеж"

купно 20 години казна затвор за обвинетите во грабежот на НЛБ банка. Првообвинетиот во случајот, Бобан Смилевски доби 9 години и 2 месеци затвор за кривичните дела затајување и тешка кражба. На Смилевски исто така му е забрането да го оттуѓува станот од 55 квадрати

Read More

Судскиот процес за најголемиот грабеж на пари од сефот на банката НЛБ , е закажан за в понеделник 2 октомври, откако претходно по барање на одбраната беше одложено. Осумтемина обвинети се осомничени за кражба на 2.400.000 швајцарски франци и 645.000 евра од сефот на банка.

Read More

Викендов, поточно периодот од сабота 13 часот до недела 08 часот, во Струга, на улица Маршал Тито била ограбена црквата Св. Жени Мироносци. Тогаш, непознат сторител одзел илјада денари, информираше Министерството за внатрешни работи. - Имено, сторител со употреба на хебла ја оштетил и насилно ја

Read More

Вчера во периодот од 14 до 16 часот во Струга на ул.„ЈНА“, во стан сопственост на А.С. (57), непознат сторител извршил кражба, и одзел пиштол ЦЗ-99 со две рамки и 26 куршуми калибар 9мм, што А.С. го поседувал со дозвола, како и разновиден златен накит

Read More

Вчера во 15:30 часот диспечер од Јавното сообраќајно претпријатие пријавил дека во билетара на улица Љубљанска во Скопје, непознато лице се обидел да изврши грабеж, информира Министерството за внатрешни работи. – Сторителот со закана со пиштол од вработениот побарал пари. Вработениот одбил да му даде пари

Read More

Вчера вечер во 21.05 часот во полициска станица во Скопје, вработена во аптека во населба Радишани пријавила дека непознат маскиран сторител извршил разбојништво. Сторителот со закана со нож од вработената го одзел дневниот промет и побегнал во непознат правец. Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и

Read More

Бензинска пумпа во кумановското село Проевце е ограбена рано утрово во 4:30 часот при што се украдени пари од дневниот промет, чија сума се уште не е утврдена. Кражбата ја извршиле четири маскирани лица кои со закана со пиштол од двајцата вработени ги одзеле торбите со

Read More

Триесет и едногодишниот скопјанец Ј.Ф. доцна синоќа бил физички нападнат од осум лица на улицата „Дебарца“. Без повод и причина тие му се нафрлиле и, удирајќи го во пределот на главата и телото, му го одзеле лап-топот што го носел во рака, по што избегале. Како

Read More

Проширена истрагата за кражбата на 3 милиони евра од НЛБ банка. Едно лице е уапсено, но полицијата се уште трага по парите. Вработениот во банката доби 30 дневен притвор, но не кажува каде се парите кои ги украл. Според полициски извори, братот на осомничениот е

Read More

Б.С., сторителот на најголемиот грабеж на банка во историјата на Македонија, трезорот на НЛБ го празнел од 6 до 10 април годинава, при што украл вкупно 2,4 милиони швајцарски франци и 645.000 евра, а најголемите износи ги изнел од банката завчера, кратко пред случајот да

Read More