Tuesday, Jan 28, 2020
HomePosts Tagged "поддршка"

Централниот одбор на ДОМ ја потврди поддршката за формирање новата Влада на Република Македонија, која како што оценува партијата, ќе има сериозна задача за демократизација на земјата и за спроведување на реформите на Прибе. „Истовремено, ќе треба да започне и процес на намалување на поделбите помеѓу

Read More

Доскорешната Влада предводена од ВМРО- ДПМНЕ се соочувала со директен притисок од Русија да се откаже од влијанието на ЕУ и САД, во спротивно ќе сносела последици - пишува лондонскиот „The Sunday Times“. Поради растечката амбиција на Русија кон Балканот, како што пишува весникот, рускиот амбасадор,

Read More

Околу 2.000 од потребните 10.000 потписи досега имаат собрано родителите на деца со посебни потреби, за да поднесат иницијатива до Собранието за измена на одредени закони за да им се олесни животот. Тие со своите деца три дена кампуваа во паркот Жена Борец спроти самото

Read More

Претседателката на Комисијата за труд и социјална политика на СДСМ, Мила Царовска, Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски и пратеникот Љупчо Николовски остварија повеќе средби со битни фигури во политичкиот живот на Шведска и Хрватска, меѓу кои и со премиерот на Шведска, Стефан Лефвен, министерката за

Read More

Повеќе од десетици илјади луѓе учествуваа на денешниот митинг во Истанбул во знак на поддршка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и претстојниот референдум за уставни промени. Ердоган истакна дека со потврдниот глас на референдумот, што е закажан на 16 април, на Турција ќе и донесе

Read More

Европската унија доделила пет милиони евра минатата година преку разни грантови, а најмногу преку Инструментот за претпристапна помош (ИПА) за поддршка на слободата на изразувањето, медиумите, истражувачкото новинарство и други слични проекти во Република Македонија, јави дописникот на МИА од Брисел. Ова може да се види

Read More

Баварската конзервативна Христијанско социјална унија (ЦСУ) која е сестринска партија на ЦДУ и постави ултиматум на Ангела Меркел посочувајќи и дека мора да постави горна граница за прием на само 200 илјади мигранти или бегалци годишно, инаку во спротивно нема да и дадат поддршка за

Read More

Владата бара начин како да ги исполни барањата на Турција за затворање на фирми и на училишта поради нивната наводна поврзаност со Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинуваат за обидот за пуч минатиот месец. Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, на денешната прес-конференција, одговарајќи на

Read More

Македонските власти ја почитуваат волјата на турскиот народ во начинот на кој се справуваат со последиците од обидот за воен удар, одговори портпаролот на Владата на РМ Александар Георгиев на прашање на НОВА. - Република Македонија и Република Турција се пријателски земји. Ставот на Република Македонија

Read More

Општинските комитети на ВМРО-Народна партија од Тетово, Гостивар и Дебар реагираат на, како што наведуваат, противуставната и противзаконската одлука на судскиот-буџетски совет за исплата на намалени плати за 40 отсто на вработените во судската администрација кои штрајкуваат веќе два месеци и бараат итна оставка од

Read More