Tuesday, Mar 20, 2018
HomeДЕНЕШНАЦрна хроникаЌе им се суди на 11 лица од „Ќелија“ за борби во Сирија

Ќе им се суди на 11 лица од „Ќелија“ за борби во Сирија

Уапсените во полициската акција „Келија“ против кои подолго време се водеше истражна постапка сега се соочија со обвинение за учество во странска војска, полиција, паравоени или параполициски формации, а актот го поднесе Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција.akcija kelijaВкупно 11 осомничени се товарат дека или директно учествувале во борбите во Сирија на страна на милитантите на ИСИС или пак делувале пропагаторски за регрутација и организација на нови членови. Кривичниот совет им го продолжи притворoт во траење од 30 дена.