Thursday, May 28, 2020
HomePosts Tagged "убиени"

Речиси над 80 лица се убиени во судирите во либискиот главен град Триполи помеѓу милициите кои им припаѓаат на две спротивставени влади во длабоко разединетата Либија, која има и трета влада со седиште во градот Тобрук - пренесуваат светските агенции. Судирите започнале во петокот во најгусто

Read More

Најмалку 16 лица загинаа и над 20 се повредени во нападот извршен од бомбаш-самоубиец за време на петочната молитва во пакистанска џамија во племенскиот регион Мохманд, на границата со Авганистан. За нападот информираше заменикот-гувернер на регионот Навид Акбар, пренесува БТА. Друг претставник на локалните власти го потврди

Read More

Сириската армија и нејзините сојузнички паравоени групации ликвидираа повеќе од 150 борци на џихадистичката група Исламска држава во околината на градот Деир ал Зур, соопштија сириски воени извори. Армијата, како што јави сириската државна агенција САНА, исто така, успеала да спречи и напад на џихадистите врз

Read More

Во вчерашниот напад на 18 годишен германец со иранско потекло има 3 жртви од Косово од вкупно 9. Косовските медиуми ја потврдија смртта на еден млад маж и две девојки. Според порталот Gazeta Express, во Минхен настрадале 21-годишниот Дијамант Заберѓа, чија смрт ја потврдил неговиот

Read More

Четири лица се убиени утрово при вооружен напад врз управата на полицијата во центарот на казахстанскиот град Алмати, соопшти Министертсвото за внатрешни работи на Казахстан. Како што јави ТАСС, тројца од жртвите при инцидентот, што се случил во 11 часот по локално време (7 часот по

Read More

Гевин Јуџин Лонг е напаѓачот кој вчера уби тројца полицајци во Батон Руж, Луизијана, додека пак во престрелката повредени беа уште седум полицајци. Тој е смртно застрелан од полицијата која сега го откри неговиот идентитет и особености. Лонг бил член на црнечкото движење „Нација на ислам“

Read More

Тројца полицајци се убиени, а уште тројца се ранети на само десетина метри од нивната станица во Арлингтон, во градот Батон Руж во Луизијана. Полициските власти соопштуваат дека еден напаѓач е убиен, а најверојатно уште неколку се во бегство и препорачуваат граѓаните да ја избегнуваат

Read More

Претседателот Обама нареди знамињата во престолнината Вашингтон да се вејат на половина копје, додека пак Капитол хил каде е седиштето на Конгресот ќе свети во сино во чест на петте убиени полицајци во Далас од страна на снајперистот Мика Џонсон. Слично одбележување ќе има и во

Read More

Вкупно 26 луѓе, меѓу кои и шест вооружени напаѓачи, се убиени во нападот во ресторанот во главниот град на Бангладеш, изјави утрово на прес-конференција во Дака, армискиот бригаден генерал Наим Асраф Чоудури, откако властите објавија само за ликвидирањето учесниците на нападот за кој одговорноста ја

Read More

Во обид да изврши контра офанзива ИСИС претрпе уште еден голем пораз во Фалуџа при што се убиени околу 250 нејзини борци од страна на ирачката воена коалиција предводена од САД. Американски официјални воени лица наведуваат дека во нападите се уништени повеќе од 40 воени

Read More