Wednesday, Aug 15, 2018
HomePosts Tagged "обвинение"

Советот на Основниот суд Скопје 1 денес го прифати во целост обвинителниот акт против неколкумина членови на раководството на Скопски пазар, меѓу кои и претседателот на Управниот одбор на компанијата, Сашо Давитковски. Со решението на Судот, предметот сега ќе биде распределен кај конкретен судија, по што

Read More

Советот за оценка на обвинителен акт при Кривичниот суд го одбори обвинението на Специјалното јавно обвинителство за предметот познат како „Титаник 3“. Во овој случај СЈО ги обвини координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Аљими, и Исмет Гури, член на Општинската изборна комисија за општина

Read More

Советот за оценка на обвинителниот акт при Кривичниот суд го одобрил обвинението за случајот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство. Во случајот обвинети се поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујевски, поранешниот шеф на кабинет на Мијалков, Тони Јакимовски, и поранешниот

Read More

Скопското Јавно обвинителство поднесе обвинителен акт против гинекологот, кој во периодот од месец септември 2015 до април 2016 година, презентирал состојба на лажна симулирана бременост на пациентка. „Основното јавно обвинителство – Скопје поднесе Обвинителен акт против лицето Н.Д., по професија доктор специјалист по гинекологија и акушерство,

Read More

Грчката градежна компанија „Актор“ се брани од кривичното гонење на Грчкото обвинителство со алиби од македонските судови. Оваа фирма во денешното соопштение наведува дека судските власти во Скопје по извршената ревизија во работењето утврдиле дека нема немало никаков прекршок и дека предметот од 2014 година

Read More

Како јавното обвинителство ги гледа настаните во Собранието на 27-ми април што ги виде целата јавност? „360 Степени“ објави дека дошле до обвинителниот предлог кој беше основа за судењето на првата група од деветмина насилници. Во него нема истепани пратеници, нема закани по живот, нема новинари… Како

Read More

Поднесена е тужба против американскиот актер Џим Кери поради соменение дека набавил дрога за својата поранешна партнерка која минатата година извршила самоубиство. Сопругот на поранешната девојка на Џим Кери Катрионе Вајт, Марк Бартон, тврди дека актерот го злоупотребил своето богатство и својата слава за нелегално

Read More

Покренато обвинение против доктор од Прилеп за смртта на родилка. Тој се товари за тешки дела против здравјето на луѓето. Како што е наведено во соопштението од Основното јавно обвинителство, на ден 18.02.2016 година, во просториите на болницата, осомничениот при укажување на лекарска помош –

Read More

Членовите на бруклинскиот состав „Sleigh Bells“ Алексис Краус и Дерек Милер во обвинението поденесено на судот во Калифорнија наведуваат дека нумерата „Stars“, од албумот на Деми од 2015 година „Confident“, содржи значајна количина на материјал кој бил преземан од нивната песна „Infinity Guitars“ од 2010

Read More

На 24 месеци да се зголеми рокот за поднесување обвинителен акт од Специјалното јавно обвинителство, побараа денеска од Хелсиншкиот комитет во рамките на иницијативата на граѓанското општество за спроведување на итни демократски реформи. Како што рече Уранија Пировска, претседателка на Хелсиншки комитет, тие, покрај тоа, бараат

Read More