Monday, Mar 23, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈРакомет (Page 2)

Левото крило на РК Вардар, Тимур Дибиров изјави дека победата над Фленсбург, Хамбург и Киелце им даде надеж и дека неговиот тим може да победи на фајнал-фор шампионатот на Европа во Келн. "Победа над клубови како Фленсбург, Хамбург и Киелце укажуваат на тоа дека нема тимови

Read More

Шпанскиот спортски гигант Барселона во ракометната секција реализираше фантастичен гест кон легендарниот ракометар Кире Лазаров и за неговите настапи на македонски јазик му кажа БЛАГОДАРАМ. Лазаров сеуште е дел од тимот на Барселона и ќе игра во фајнл форот во Келн каде ќе се бори за нова

Read More

Женската ракометна екипа на Вардар за само еден гол го загуби големото финале во Лигата на шампионите, а трофејот гледаше како го подигнува унгарската екипа Ѓер која играше на домашен терен пред гласната публика во Ласло Паб арената. Доста динамичен натпревар со цврста игра и атрактивни

Read More

Ракометната репрезентација на Македонија оствари значајна победа во квалификациите за ЕП 2018 кое ќе се одржи во Хрватска. Во преполниот СЦ „Борис Трајковски“ беше поразена репрезентацијата на Исландсо 30-25 на полувреме (15-13). Новиот селектор успешно дебитираше на клупата и го имаше натпреварот под контрола во

Read More

Вардарки дојдоа до првиот трофеј сезонава, и со големи амбиции влегуваат во преостанатиот сезонски календар, каде се надеваат конечно дека оваа година може да се освои титулата во Лигата на шампионите во Будимпешта. „Натпреварите меѓу Вардар и Будуќност секогаш носат агресивна игра. На денешниот меч пресуди

Read More

Норвешката рекометна репрезентативка, Камила Херем на крајот на сезоната ќе го напушти сегашниот клуб ЖРК Вардар, по раскинување на договорот. 30-годишната Херем пристигна во редовите на Македонскиот шампион на стартот на сезоната како резервна опција на левата страна, која првично беше ангажирана на две години соработка

Read More

Денес ракометната федерација на Македонија ги соопшти продажните цени за натпреварот помеќу Македонија и Исланд. Билетите ќе бидат со симболична цена од 100 и 200 денари. Натпреварот ќе се одигра на 4-ти мај во 20.00 часот, ова е најважниот натпревар за репрезентацијата на Македонија. Исланд мора

Read More

По одличната сезона во Лигата на шампионите и СЕХА лигата, белоруски Мешков Брест размислува за следната сезона. Ново засилување за клубот е рускиот репрезентативец Константин Игропуло. 32-годишниот Константин Игропуло игра на позиција десен бек, тој моментално настапува за данскиот тим Колдинг. Во Брест треба да остане

Read More

Освојувачите на германскиот куп, Кил свесни за неизбежната операција на креаторот на играта Домагој Дувњак, повлече потег за следната сезона. Ново појачување на клубот е Словенецот Миха Зарабец. 25-годишниот Миха Зарабец игра како среден бек и затоа е важно засилување за Кил поради проблемите кои ги

Read More

Ракометарите на Вардар ја освоија титулата во регионалната СЕХА лига со победата во финалето над Веспрем 26:21 (11:11). „Црвено-црните“, на завршниот турнир кој се одржа во Брест, Белорусија, ја освоија третата титула во регионалната лига (2012, 2014, 2017). Вардар својата доминацијата во регуларниот дел од сезоната

Read More