Friday, Apr 3, 2020
HomePosts Tagged "металург"

Металург заедно со Ракометната федерација на Македонија ќе испратат заедничко барање до Европската ракометна федерација, каде би покажале желба и интерес за македонскиот вицепрвак Металург повторно да игра во Лигата на Шампионите. “Документацијата и сите формулари за аплицирање за дополнително, второ место во следната сезона

Read More

Екипата на Металург ја оствари и третата победа во плејофот од ракометниот шампионат на Македонија. Во воведниот натпревар од 3.коло одигран попладнево во Автокоманда, ракометарите на Металург го победија Охрид со 29-23 полувреме 17-13. Актуелниот македонски вицешампион ја оправда фаворитската улога и во поголемиот дел од натпреварот

Read More

Во Данска се одржа извлекувањето на групите за новата сезона и во машката Лига на шампиони која започнува на 21 септември. Македонскиот шампион доби полесна група од лани во која играше против Барселона, а избегна и екипи како Веспрем ПСЖ и Кил. Вардарци ќе се

Read More

Кристијан Давитковски, десниот бек на Металург е првиот ракометар кој, барем во поновата историја на двата клуба, се преселува во редовите на Вардар Јуниор. Младинскиот репрезентативец на Македонија бараше, но не доби исписница од Металург, па така единственото решение е пронајдено во противничкиот табор со потпишување

Read More

Традиционалниот меѓународен ракометен турнир во Струга и годинава успеа да привлече одлични учесници. На 43-то издание на овогодинешниот ракометен турнир традиционално ќе учествува возобновената екипа на Металург која годинава ќе биде и единствениот македонски претставник. На жалост оваа година нашиот шампион Вардар нема да учествува

Read More