Friday, Apr 3, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈРакометБразилката ќе ја продолжи кариерата во Русија

Бразилката ќе ја продолжи кариерата во Русија

golema-zhelba-mi-e-da-igram-na-f4-so-vardar-6698

Поранешната ракометарка на ЖРК Вардар бразилката Мајса Песоа кариерата ќе ја продолжи во Русија, односно во екипата на Ростов.

32-годишната Песоа на голот на рускиот тим ќе ја замени искусната норвежанка, Кетрин Лунде која се врати во својата татковина. Бразилската репрезентативка во својата кариера досега настапуваше за екипите: Динамо Волгоград, ЦСМ Букурест, ЖРК Вардар.

Со романскиот тим го освои шампионатот на Европа во 2016 година, а додека со нашиот шампион ЖРК Вардар оваа година на фајнал-форд турнирот загуби во финалето и го освои второто место.

За репрезентацијата на Бразил има одиграно 76 натпревари, а најголем успех постигна на Светското првенство во 2013 година во Србија, кога таа го освои златниот медал.