Friday, Apr 3, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈРакомет (Page 4)

Титулата од кралскиот Супер Куп во Шпанија и припадна на Барселона, а во освојувањето на првиот трофеј во сезоната на шпанскиот тим и помогнаа и македонските репрезентативци Кирил Лазаров кој при победата на Барселона за титула од 38:30 против Хелветиа Анаитасуна забележа најмногу

Read More

Ракометниот првак на Македонија, женската екипа на Вардар за новата сезона се засили со младата Дијана Илина која има 20 години и веќе е репрезентативка на Белорусија. Таа доаѓа од белорускиот првак, Гомељ и сезоната ја заврши со титула во Белорусија и во Балтичката регионална

Read More

Руските ракометарки ја совладаа репрезентацијата на Франција со 22:19. Оваа победа и овозможи на Русија да стигне до првото олимписко злато во женските ракометни натпреварувања од распадот на Советскиот Сојуз. Русија успешно ја совлада Норвешка во полуфиналето и сосема заслужено стигна до олипиското злато. Вијахрева

Read More

Македонски ракометен тик Вардар, реши уште едно многу важно прашање поврзано со иднината на клубот. Имено, составот од „Јане Сандански“ соопшти дека тренерскиот тандем Раул Гонзалез Гутиерез и Давид Дејвис Камара и во следните две сезони ќе остане во клубот. Ова тренерско дуо одлично функционираше

Read More

Црногорската репрезентативка Јованка Радичевиќ денеска е прогласена за најдобра ракометарка која игра во клуб од поранешната СФРЈ во традиционалниот избор на специјализираниот ракометен портал „Балкан хандбал“. Во изборот гласаат новинари од повеќе земји и посетителите на сајтот. Десет ракометари на Вардар се најдоа во изборот, а

Read More

Младите и надежни ракометари, Филип Талески и Матеја Серафимовска носат љубов од ракометните терени. Двајцата имаат по дваесет години, членови се на „ сино-белото“ семејство од Автокоманда и се дел од репрезентациите на Македонија во машка односно женска конкуренција, пренесува порталот 24 Ракомет. Да ја запознаеме

Read More

Според Европската ракометна федерација (ЕХФ), Дејан Манасков е најдобриот ракометар во Европа за месец јуни. Како најзаслужен што Македонија ја надмина негативата од шест гола од првиот натпревар со Чешка, па со победата од 34-27 во Скопје се пласираше на мундијалот во Франција, Манасков беше фантастичен

Read More

Во Данска се одржа извлекувањето на групите за новата сезона и во машката Лига на шампиони која започнува на 21 септември. Македонскиот шампион доби полесна група од лани во која играше против Барселона, а избегна и екипи како Веспрем ПСЖ и Кил. Вардарци ќе се

Read More

Обновениот тим на Металург ќе има шанси да ги покаже своите капацитети откако лигата на шампиони му даде шанса да биде дел од елитата преку вајлд карта. Македонија има право на еден директен учесник во ЛШ и тоа е шампионот Вардард, а сега како и

Read More

Филип Миркуловски кој беше еден од најпожртвуваните играчи во сите дуели за македонската ракометна репрезентација денес ќе го одигра последниот натпревар и ќе се прости од националниот дрес. „Драги мои фанови, почитувачи на македонскиот ракомет, би сакал со сите Вас да споделам дека во среда на

Read More