Friday, Apr 3, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈРакомет (Page 3)

Вардарки со една нога веќе се на четвртиот по ред фајналфор тунир во Лигата на шампионите, откако славеа победа на гостински терен против Митјиланд со 26-28, во првиот натпревар од четвртфиналето. Иако испушти шанса и за многу поубедлив триумф, македонскиот шампион ја оправда улогата

Read More

Екипата на Металург ја оствари и третата победа во плејофот од ракометниот шампионат на Македонија. Во воведниот натпревар од 3.коло одигран попладнево во Автокоманда, ракометарите на Металург го победија Охрид со 29-23 полувреме 17-13. Актуелниот македонски вицешампион ја оправда фаворитската улога и во поголемиот дел од натпреварот

Read More

Од денеска почнува финалниот турнир на СЕХА ракометната регионална лига, и почнува борбата за нов освојувач во СЕХА лигата. После регуларниот дел од првенството, место во најдобрите четири изборија Вардар, Веспрем, Мешков Брест и Загреб. Домаќин оваа година на завршниот турнир е Белорусија односно,

Read More

Српската ракометна репрезентативка и актуелна ракометарка во Македонскиот шампион ЖРК Вардар, Сања Дамјановиќ следната сезона ќе игра во унгарското првенство. Таа потпиша двегодишен договор со екипата на Сиофок, која имат за цел да бидат поконкурентни на тимови Ференцварош и Џер. "Јас никогаш до сега не

Read More

Нашата најдобра машка ракометна репрезентација доби наследник на досегашниот Лино Червар, денес беше претставен новиот тренер Раул Гонзалес. Како што се и шпекулираше по одењето на Лино, така и се случи шпанскиот тренер Гонзалес, кој исто така го предводи и Македонскиот тим Вардар е нов

Read More

Во рамките на егизбициски натпртевар против селекцијата ма Чешка и Словачка или поранешна Чехословачка, четири ракометарки од Вардар добија свое место во овој тим. Амандин Лејно, Камила Херем, Јованка Радичевиќ и Андреа Лекиќ ќе бидат дел од репрезентацијата на светот, овој натпревар ќе се одигра на

Read More

Французката ракометна репрезентативка, Аманда Лаино потпиша нов двегодишен договор со нејзиниот актуелен клуб, ЖРК Вардар. Лаино во редовите на нашиот актуелен шампион на Македонија пристигна пред три сезони и се смета за еден од најдобрите женски ракометни голмани во Европа. “Со задоволство можам да потврдам дека

Read More

24-годишниот голман Небојша Симиќ кој се откажа од репрезантацијата на Црна Гора е главна мета на Македонската репрезентација која има проблем на голманските позиции да го придобие овој интернационален голман во своите редови. Во конкуренција на Македонија се придружи и селекцијата на Словенија но тој

Read More

Легендарниот голман Тиери Омејер и левиот бек Даниел Нарцис, изјавија денеска официјално "збогум" на националниот тим на Франција. По Олимписките игри во Рио де Жанеиро минатата година, и двајцата најавија дека ќе играт на уште едно Светско првенство кое се одржа на почетокот на оваа

Read More

Младата женска ракоментна репрезентација на Македонија (до 19 години) е на чекор до пласман на Европското првенство што годинава ќе се одржи во Словенија. Со синоќешниот триумф над Молдавија со 44-25, а во рамките од првата квалификациска група чии средби се играат во СРЦ „Кале“

Read More