Sunday, Apr 5, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈРакомет (Page 7)

Европското првенство за женски ракометни репрезентации до 18 години во Шпанија, иако започна добро за нашата екипа против репрезентацијата на Литванија, сепак синоќа се спушти во надолна линија. Нашите репрезентативки не успеаја да ја задржат негативата од само еден гол што ја имавме на полувреме, кога

Read More

Младите надежи на македонскиот женски ракомет до 19 години беа исратени во Шпанија каде ќе учествуваат на Европското првенство кое ќе се одржи од 23 јули до 2 август во Валенсија. Ракометарките се најдоа во групата Б, каде ќе се судрат со репрезентациите на Литванија,

Read More

Вчеравечер на натпреварот помеѓу Франција и Алжир во склоп на Светското младинско првенство во ракомет во Бразил за прв пат беше покажан син картон. Со сини картони „се закитија“ Амине Бенанибиа и Софијан Темам, репрезентативци на Алжир. Изречувањето на казна со син картон значи автоматска суспензија од

Read More

Францускиот репрезентативец Никола Карабатиќ запишува историја во светот на ракометот. Имено, тој наскоро може да биде претставен во екипата на ПСЖ за чие доаѓање клубот на Барселона е подготвен да ѝ исплати два милиони едва, што е рекордна сума за еден ракометар. Одличниот бек ја искористи клаузулата од

Read More

Најистакнатиот македонски ракометар, Кирил Лазаров, во новата сезона од Лигата на шампионите повторно ќе игра пред македонската публика. Каталонскиот гигант за противник во групата Б го доби тимот на Вардар. „Задоволен сум што се паднавме во иста група со Вардар и што ќе играм во Македонија

Read More

Традиционалниот меѓународен ракометен турнир во Струга и годинава успеа да привлече одлични учесници. На 43-то издание на овогодинешниот ракометен турнир традиционално ќе учествува возобновената екипа на Металург која годинава ќе биде и единствениот македонски претставник. На жалост оваа година нашиот шампион Вардар нема да учествува

Read More

Извонредно тешка ждрепка за ракометната репрезентација на Македонија која на Европското првенство ќе игра во група со домаќинот на шампионатот Полска, потоа со актуелениот светски, европски и олимписки првак Франција  и со нашите лути ривали, северниот сосед Србија. Ова е составот на пеколната А група која

Read More