Wednesday, Apr 8, 2020
HomePosts Tagged "ЖРК Вардар"

Поранешната ракометарка на ЖРК Вардар бразилката Мајса Песоа кариерата ќе ја продолжи во Русија, односно во екипата на Ростов. 32-годишната Песоа на голот на рускиот тим ќе ја замени искусната норвежанка, Кетрин Лунде која се врати во својата татковина. Бразилската репрезентативка во својата кариера досега настапуваше

Read More

Женската ракометна екипа на Вардар за само еден гол го загуби големото финале во Лигата на шампионите, а трофејот гледаше како го подигнува унгарската екипа Ѓер која играше на домашен терен пред гласната публика во Ласло Паб арената. Доста динамичен натпревар со цврста игра и атрактивни

Read More

Вардарки дојдоа до првиот трофеј сезонава, и со големи амбиции влегуваат во преостанатиот сезонски календар, каде се надеваат конечно дека оваа година може да се освои титулата во Лигата на шампионите во Будимпешта. „Натпреварите меѓу Вардар и Будуќност секогаш носат агресивна игра. На денешниот меч пресуди

Read More

Норвешката рекометна репрезентативка, Камила Херем на крајот на сезоната ќе го напушти сегашниот клуб ЖРК Вардар, по раскинување на договорот. 30-годишната Херем пристигна во редовите на Македонскиот шампион на стартот на сезоната како резервна опција на левата страна, која првично беше ангажирана на две години соработка

Read More

Српската ракометна репрезентативка и актуелна ракометарка во Македонскиот шампион ЖРК Вардар, Сања Дамјановиќ следната сезона ќе игра во унгарското првенство. Таа потпиша двегодишен договор со екипата на Сиофок, која имат за цел да бидат поконкурентни на тимови Ференцварош и Џер. "Јас никогаш до сега не

Read More

Во рамките на егизбициски натпртевар против селекцијата ма Чешка и Словачка или поранешна Чехословачка, четири ракометарки од Вардар добија свое место во овој тим. Амандин Лејно, Камила Херем, Јованка Радичевиќ и Андреа Лекиќ ќе бидат дел од репрезентацијата на светот, овој натпревар ќе се одигра на

Read More

Французката ракометна репрезентативка, Аманда Лаино потпиша нов двегодишен договор со нејзиниот актуелен клуб, ЖРК Вардар. Лаино во редовите на нашиот актуелен шампион на Македонија пристигна пред три сезони и се смета за еден од најдобрите женски ракометни голмани во Европа. “Со задоволство можам да потврдам дека

Read More

Ракометниот првак на Македонија, женската екипа на Вардар за новата сезона се засили со младата Дијана Илина која има 20 години и веќе е репрезентативка на Белорусија. Таа доаѓа од белорускиот првак, Гомељ и сезоната ја заврши со титула во Белорусија и во Балтичката регионална

Read More

  „Црвено црните“ дами усепаа да се изборат за пласман на фајнал фор натрпеварите од Лигата на шапионите и покрај тоа што вчера изгубија два разлика на гостувањето кај „Ларвик“. Французинката Амандин Лејно, која е воедно моментално голманка на ЖРК „Вардар“ мора да признаеме беше една од

Read More

  Минатиот викенд Вардарки убедливо ги победија „Ларвик“ со разлика од 14 гола на натпреварот кој се одигра во „Јане Сандански“, но денеска тие не се покажаа баш најдобро. „Црвено црните“ загубија од „Ларвик“ во Норвешка два разлика, поточно резултатот беше 28:26. Сепак нашиот првак си

Read More