Friday, Apr 3, 2020
HomePosts Tagged "лига на шампиони"

Радувајте се Македонци, за прв пат машки ракометен тим е шампион на Европа. Вардар одигра фантастично во големото финале на Лигата на шампиони и со гол на Чупиќ во последната секунда го победи скапиот тим на ПСЖ полн со ракометни великани и скапи ѕвезди. Тимската игра,

Read More

Шпанскиот спортски гигант Барселона во ракометната секција реализираше фантастичен гест кон легендарниот ракометар Кире Лазаров и за неговите настапи на македонски јазик му кажа БЛАГОДАРАМ. Лазаров сеуште е дел од тимот на Барселона и ќе игра во фајнл форот во Келн каде ќе се бори за нова

Read More

Женската ракометна екипа на Вардар за само еден гол го загуби големото финале во Лигата на шампионите, а трофејот гледаше како го подигнува унгарската екипа Ѓер која играше на домашен терен пред гласната публика во Ласло Паб арената. Доста динамичен натпревар со цврста игра и атрактивни

Read More

Вечерва со средбите во Торино и Дортмунд започнува четврт-финалето на Лигата на шампионите. Јувентус во Торино ја дочекува екипата на Барселона, ќе проба да се одмазди за 2015 година и изгубеното финале каде “каталонците“ победија со 3-1 и дојде до титулата европски првак. “Мораме да одиграме

Read More

Вечерва започнуваат возбудувањата од елитната фудбалска Лига на шампионите, па оваа година освен атракциите на теренот големо внимание ќе привлечат и огромните парични награди. УЕФА годинава значително го зголеми паричниот награден фонд за сезоната 2016-17 во Лигата на шампиони со неверојатен буџет од 1.2 милијарди евра.

Read More

Со пристигнувањето на Гонзало Игуаин, Јувентус создаде една од најмоќните екипи во Европа. Италијанскиот шампион вчера и официјално го комплетираше трансферот на Гонзало Игуаин од наполи за 90 милиони евра, што е трет највисок трансфер во историјата на фудбалот. Игуаин оваа година ќе наполни 29

Read More

Во Данска се одржа извлекувањето на групите за новата сезона и во машката Лига на шампиони која започнува на 21 септември. Македонскиот шампион доби полесна група од лани во која играше против Барселона, а избегна и екипи како Веспрем ПСЖ и Кил. Вардарци ќе се

Read More

Обновениот тим на Металург ќе има шанси да ги покаже своите капацитети откако лигата на шампиони му даде шанса да биде дел од елитата преку вајлд карта. Македонија има право на еден директен учесник во ЛШ и тоа е шампионот Вардард, а сега како и

Read More

Реал Мадрид е новиот шампион на Европа, мадриѓаните успеаја да стигнат до својата 11 титула во Лигата на шампионите, а градскиот ривал Атлетико Мадрид повторно си замина со наведната глава. Реал Мадрид постигна погодокотв после само 15 минути игра откако, Серхио Рамос погоди за водство

Read More

Тотенхем своите натпревари од Лигата на шампионите ќе ги игра на стадионот Вембли во Лондон. Спарси постигнале договор со ФА за 26 милиони фунти да играат на националниот стадион бидејќи нивниот „Вајт Харт Лејн“ ќе ги намали бројот на седиштата додека покрај него се гради

Read More