Friday, Apr 3, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈРакомет (Page 5)

Од именувањето на Лино Червар за нов селектор на машката ракометна репрезентација со особен интерес се очекуваше неговиот прв потег, а тоа е изборот на играчите за претстојниот бараж-двомеч со Чешка, за пласман на Светското првенство 2017 во Франција. Списокот на хрватскиот стратег не донесе поголеми

Read More

Вчера беше официјализиран како нова замена за Ивица Обрван, а денеска го имаше своето прво обраќање кон медиумите како нов тренер на македонската ракометна репрезентација. Хрватскиот стратег Лино Червар го презема тренерското кормило по оние турбулентни денови во Гдањск каде репрезентацијата не успеа да се квалификува

Read More

Хрватскиот стратег Лино Червар конечно ќе го превземе кормилото на македонската машка ракометна репрезентација откако РФМ му понуди договор чии детали се уште не се познати. Червар како долгогодишен тренер на РК Металург има одлични познавања за состојбата на македонскиот ракомет и беше фаворит за превземање

Read More

Во четиринаесетото коло од кадетската лига на Македонија, во Автокоманда гостуваа кадетите на Радовиш, кои на крајот изгубија од Металург, со резултат 20:31 за „сино белите“. На почетокот силите беа измерени, но тој почеток беше 5 минути, а потоа Металург тргна во офанзива и спроведе серија

Read More

Голманот на македонската ракометна репрезентација, Борко Ристовски, потпиша двегодишен договор со гигантот Барселона, а информацијата за доаѓањето на 33-годишниот голман ја потврди и официјалниот веб-сајт на клубот. Македонскиот „министер за одбрана“ кој во моментов го носи дресот на Рајн Некар, веќе ги поминал медицинските прегледи и

Read More

  „Црвено црните“ дами усепаа да се изборат за пласман на фајнал фор натрпеварите од Лигата на шапионите и покрај тоа што вчера изгубија два разлика на гостувањето кај „Ларвик“. Французинката Амандин Лејно, која е воедно моментално голманка на ЖРК „Вардар“ мора да признаеме беше една од

Read More

Нашиот Мојсо го одигра последниот меч во дресот на Македонската репрезентација. Во идина нема да го гледаме во црвено жолтиот тим, дресот со број 18 изгледа ќе го земе некој друг. Со солзи во очите и болка во друшата и срцето се поздрави со своите

Read More

По поразот од Тунис на прес конференцијата, селекторот на македонската ракометна репрезентација, Ивица Обрван, поднесе оставка на функцијата по дебаклот на квалификацискиот турнир за пласман на олимпијадата во Рио де Жанеиро. Хрватскиот тренер Обрван, изјави дека сите во тимот имале сон прв пат во историјата на

Read More

  Минатиот викенд Вардарки убедливо ги победија „Ларвик“ со разлика од 14 гола на натпреварот кој се одигра во „Јане Сандански“, но денеска тие не се покажаа баш најдобро. „Црвено црните“ загубија од „Ларвик“ во Норвешка два разлика, поточно резултатот беше 28:26. Сепак нашиот првак си

Read More

Вчера кој гледал ракомет подобро да го сменил каналот. Катастрофална игра на Македонската ракометна репрезентација. Избраните играчи на Обрван загубија од Тунис со 32:26 и за жал не успеаа да ја остварат целта, да се пласираат на Олимписките игри. Македонија се покажа во најкатастрофално издание,

Read More